tychy.info

Wiadomości

  • 22 sierpnia 2021

Czym jest zdolność kredytowa? Co na nią wpływa?

Materiał partnera:

Podczas oceny zdolności kredytowej biorą szereg istotnych elementów, które pozwalają oszacować ryzyko transakcji. To czy cały proces będzie skomplikowany zależy w dużej mierze o wysokości sumy, jaką chcesz pożyczyć. Procedura będzie także różna w przypadku kredytu hipotecznego i klasycznego gotówkowego. Bez dwóch zdań na zmianę w ocenie zdolności kredytowej wpływ ma również panująca pandemia.

Co to jest zdolność kredytowa?Zdolność kredytowa to najwyższa możliwa kwota, jaką klient jest w stanie przeznaczyć na spłatę udzielonej przez bank pożyczki. Ban analizuje zdolność kredytową w celu oszacowania ryzyka, która wiąże się z udzieleniem kredytu danej osobie na podstawie wszystkich zgromadzonych informacji. Mówiąc wprost - chodzi o to, aby ocenić, czy osoba, która chce wziąć kredyt - będzie w stanie zwrócić go wraz z odsetkami w wyznaczonym terminie.

Istnieją także sposoby, które pozwalają zwiększyć zdolność kredytową. Warto zrobić to jeszcze przed zwróceniem się o pożyczkę do banku. Można tego dokonać na przykład poprzez znalezienie lepiej płatnej pracy czy takiej, która będzie gwarantować stałe przychody z umowy o pracę. Bardzo pomocny może się tutaj okazać kalkulator zdolności kredytowej, który podpowie Ci czy w ogóle możesz się starać o kredyt hipoteczny lub gotówkowy i w jakiej wysokości.

Jeśli kalkulator zdolności kredytowej pokaże pozytywny wynik, warto skorzystać także z porównywarek kredytów, np. http://chcepozyczke.com.pl/ które podpowiedzą, który kredyt hipoteczny czy gotówkowy będzie najbardziej korzystny.

Zdolność kredytowa - co jest wynikiem analizy?Podczas przeprowadzonej analizy zdolności bank ustali, jaka jest maksymalna kwota kredytu, o którą możesz się ubiegać, zakładając spełnienie określonych przez pożyczkodawcę warunków. Bank ustali poziom oprocentowania, wysokość prowizji, RRSO, konieczność wykupienia dodatkowego ubezpieczenia lub zdecyduje się na zastosowanie innego rodzaju zabezpieczeń.

Obliczenie zdolności kredytowej oraz procedury, które są związane z udzieleniem pożyczek na niższe kwoty są o wiele mniej skomplikowane i trwają o wiele krócej, niż te, które musi przejść osoba starająca się o kredyt mieszkaniowy czy hipoteczny. W przypadku tych ostatnich bank musi wziąć pod uwagę długi okres spłaty, wysoką kwotę zobowiązania oraz ustalenie zabezpieczenia w postaci hipoteki na nieruchomości, przez co cały proces jest przeprowadzany o wiele bardziej wnikliwie. Wyliczanie zdolności kredytowej może się okazać bardzo czasochłonne, a kalkulator zdolności kredytowej pomoże Ci sprawdzić zdolność kredytową w znacznie krótszym czasie. Warto to zrobić przed złożeniem wniosku do banku.

Co wpływa na zdolność kredytową?Weryfikacja zdolności kredytowej opiera się przede wszystkim na sprawdzeniu czy wnioskodawca otrzymuje stałe wynagrodzenie oraz ile ono wynosi. Dochody są podstawą ubiegania się o kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Bank musi przeanalizować wysokość przychodów, ich jakość oraz częstotliwość. Najbardziej mile widziane jest wynagrodzenie z tytułu umowy o pracę. Problematyczne mogą być z kolei mniej regularne przychody z umów o dzieło czy zleceń. Dzięki stabilnym i w pełni przewidywalnym dochodom bank wie, iż istnieje niewielkie ryzyko związane ze spłatą zobowiązań.

Bank weryfikuje także ilość osób we wspólnym gospodarstwie domowym składającego wniosek oraz koszty związane z ich utrzymaniem a także bieżące zobowiązania wnioskodawcy takie jak inne kredyty czy wydatki. Wszystkie dodatkowe pożyczki mogą wpłynąć negatywnie na ocenę zdolności kredytowej. Zanim zdecydujesz się wziąć pożyczkę, zapoznaj się także z przydatnym poradnikiem: http://chcepozyczke.com.pl/pozyczka-bez-zdolnosci-kredytowej-na-co-uwazac/.