tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 20 sierpnia 2021
  • 26 sierpnia 2021

Rusza remont Alei Bielskiej. Co to oznacza dla kierowców?

Już niebawem jedna z głównych arterii naszego miasta zyska nową asfaltową nawierzchnię. We wtorek 24 sierpnia ruszył remont al. Bielskiej w Tychach. Na czas prowadzenia prac wprowadzona zostanie tymczasowa organizacji ruchu. Remont ma potrwać do końca września.

Reklama

Aleja Bielska
24 sierpnia rusza remont Alei Bielskiej · fot. MZUiM Tychy


Rozpoczyna się remont al. Bielskiej w Tychach. Miejski Zarząd Ulic i Mostów podpisał umowę z wyłonioną w drodze przetargu spółką Drogród. Wartość zawartej umowy to nieco ponad 2 mln. zł.

- Roboty drogowe na al. Bielskiej planowo rozpoczną się we wtorek (24-08) na wysokości skrzyżowania z ulicami Edukacji/Budowlanych i etapami przesuwać się będą w kierunku Żwakowa - informuje Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

- Na fragmentach objętych remontem, stara nawierzchnia zostanie sfrezowana, a w razie potrzeby zaingerujemy w niższe warstwy nawierzchni, gdzie uzupełniona zostanie podbudowa. Dopiero na tak przygotowanym podłożu, układany będzie nowy asfalt.

W zakres prac wchodzi także regulacja urządzeń znajdujących się w drodze tj. studni kanalizacyjnych oraz wpustów ulicznych. Miejscowo przewidziano także wymianę krawężnika.

Bez zamykania odcinkówBy zminimalizować utrudnienia, zadanie zostało podzielone na etapy. Dodatkowo ruch odbywać się będzie przy zawężeniach jezdni.

- Podczas prowadzenia prac nie przewidujemy zamknięć na al. Bielskiej. Ruch zostanie utrzymany i poprowadzony jednym pasem dla każdego kierunku. Także komunikacja publiczna będzie kursowała bez zmian - wyjaśnia dyrektor Kruczek.

- Zgodnie z założeniami organizacji ruchu zostaną zapewnione dojazdy do osiedli, a chwilowe wyłączenia mogą występować jedynie podczas asfaltowania zjazdów. Na samym końcu zostaną wykonane prace na rondach, co już będzie odbywać się przy ręcznym kierowaniu ruchem.

By było bezpieczniejObecnie w wielu punktach miasta prowadzone są intensywne roboty drogowe. Na samej al. Bielskiej równolegle trwać będą trzy zadania. Rozpoczynający się remont al. Bielskiej, modernizacja skrzyżowań w ramach systemu ITS Tychy, a także remont odcinków ścieżki rowerowej.

- Naszą pracę widać na mieście, ponieważ sezon letni to czas, który my, drogowcy, musimy w pełni wykorzystać. Równolegle jest to okres, gdy w miastach, takich jak nasze, natężenie ruchu spada, ponieważ wiele osób wyjeżdża na urlopy - wyjaśnia Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

- Zapewniam, że prace planujemy tak, by były one najmniej uciążliwe. Ich krótkotrwałe nasilenie, usprawiedliwia koordynacja harmonogramów, co skraca czas wykonania, a tym samym czas trwania utrudnień. Tych, przy robotach drogowych o tak dużej skali jak remont al. Bielskiej, nie da się całkowicie uniknąć. Za wszystkie niedogodności przepraszamy, a także zapewniamy, że z chwilą, gdy pojedziemy po nowej nawierzchni zostaną nam one zrekompensowane.

Bilans ostatnich lat potwierdza, że stosowane przez Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach rozwiązania korzystnie wpływają na poprawę bezpieczeństwa oraz rozładowanie ruchu w mieście. Sztandarowymi przykładami mogą być dwa wybudowane od podstaw łączniki drogowe: ulic Grota Roweckiego z Oświęcimską, oraz Asnyka z Mikołowską, modernizacja DK1/DK86, czy też drogi krajowej nr 44.

- Aleja Bielska to jedna z głównych arterii naszego miasta. Gdy zsumujemy prace, jakie już zostały na niej wykonane, a te aktualne dobiegną końca, zyska ona nowy wygląd na przeszło 2-kilometrowym odcinku. Dotyczy to zarówno chodników, ścieżek rowerowych, jezdni i skrzyżowań, które docelowo zostaną włączone do systemu ITS Tychy - wymienia dyrektor Kruczek.

- Mieszkańców proszę o cierpliwość. Wszyscy rozumiemy, że roboty drogowe są uciążliwe, ale w efekcie wszystkie te zadania poprawią bezpieczeństwo i komfort poruszania się po mieście.

Słowa dyrektora MZUiM mają odbicie w statystykach. Zgodnie z danymi wyrażonymi w raporcie bezpieczeństwa na przestrzeni lat liczba samochodów zarejestrowanych w Tychach wyraźnie wzrosła. W 2004 roku było ich około 45 tysięcy, a na koniec 2020 blisko 109 tysięcy.

- Kluczowe jest to, że w tym okresie, pomimo wzrostu ruchu obserwujemy znaczny spadek liczby wypadków drogowych, czyli zdarzeń, jakie są najcięższe w skutkach. Spadek ten wynosi ok. 77,6% - tłumaczy A. Kruczek - To bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza, że na tyskich drogach jest znacznie bezpieczniej, a nasza praca przynosi wymierne efekty.

ar / tychy.info

źródło: MZUiM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.