tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2021
  • 21 sierpnia 2021

Tyskie dni trzeźwości - bezpłatne dyżury terapeutów

Za nami:

Sierpień to tradycyjnie miesiąc poświęcony promowaniu abstynencji. W Tychach działa wiele instytucji pomagających osobom uzależnionym oraz ich rodzinom w trudnej chorobie jaką jest alkoholizm. Wszystkich zainteresowanych oraz potrzebujących pomocy Urząd Miasta zaprasza 20 i 21 sierpnia (piątek/sobota) do skorzystania z bezpłatnych dyżurów terapeutów i osób pomagających rozwiązywać problemy alkoholowe.

Reklama

alkohol, terapia, problem, psycholog
fot. pixabay.com


W tych dniach do dyspozycji mieszkańców będą: Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przemocy, Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki Leczenia Uzależnień Mens Sana, stowarzyszenia abstynenckie: Tyski Klub Abstynentów Bosman oraz Abstynencki Klub Żeglarski Paprocany. Dodatkowo będzie możliwość spotkania się z członkami Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, a na tyskich drogach policja będzie badać trzeźwość kierowców oraz wręczać im materiały profilaktyczne.

Działania profilaktyczne urząd miasta kieruje również do przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe.

- Edukacja z zakresu odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu jest szczególnie ważna, gdy po alkohol w sklepie sięga osoba nieletnia lub nietrzeźwy kierowca. Początkiem sierpnia, kontynuując działania z poprzednich lat, około 50 sprzedawców napojów alkoholowych skorzystało ze szkolenia terenowego w tej tematyce - mówi Iwona Bińkowska - naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

W Punkcie Konsultacyjnym do spraw Uzależnień i Przemocy prowadzonym przez Stowarzyszenie Trzeźwość Życia, będzie istniała możliwość skorzystania z konsultacji dot. uzależnienia od alkoholu i narkotyków dla uzależnionych i współuzależnionych.

Punkt Konsultacyjny jest miejscem, w którym osoby uzależnione oraz członkowie ich rodzin motywowani są do podjęcia psychoterapii w placówkach leczenia uzależnienia oraz kierowani do leczenia specjalistycznego czy skorzystania z pomocy grup samopomocowych. Dodatkowo Punkt udzielana wsparcia osobom po zakończonym leczeniu odwykowym.

Ośrodek Pomocy Psychologicznej Profilaktyki Leczenia Uzależnień MENS SANA oferuje dyżur Terapeutów zarówno telefoniczny jak i na miejscu. Mens Sana to Przychodnia Terapii Uzależnienia od Alkoholu i Innych Substancji Psychoaktywnych oraz Dzienny Oddział Terapii dla Osób Uzależnionych od Alkoholu i Innych Środków Psychoaktywnych. Realizuje się tu programy psychoterapii uzależnień i współuzależnień oraz udzielane są świadczenia lecznicze dla osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin.

W piątek i w sobotę członkowie Tyskiego Klubu Abstynentów Bosman oraz Abstynenckiego Klubu Żeglarskiego Paprocany, korzystając ze swojego osobistego doświadczenia, udzielą informacji jak można walczyć z chorobą alkoholową oraz gdzie szukać pomocy.

Poprzez swoje działania stowarzyszenia promują abstynencję i zdrowy styl życia, wspierają rodziny, które mogą podjąć wspólny trud odbudowywania więzi i relacji utraconych w trakcie choroby.

Dla zainteresowanych swój dyżur w siedzibie Urzędu Miasta Tychy będą pełnić członkowie Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którzy pomogą wypełnić wniosek o podjęcie czynności zmierzających do orzeczenia obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego oraz przedstawią procedurę działania Komisji.

Harmonogramdni trzeźwości

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.