tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 18 sierpnia 2021
  • 21 sierpnia 2021

[ZDJĘCIA] Oklejają przystanki, by ptaki nie zderzały się z szybami

Tyska i bieruńsko-lędzińska "żółta ekipa" ze Stowarzyszenia Polska 2050 Szymona Hołowni w ramach "Minigrantów" prowadzi projekt oklejania przystanków autobusowych na terenie Tychów specjalnymi naklejkami, które mają za zadanie zapobiegać zderzeniom ptaków z przezroczystymi szybami.

Reklama

Oklejanie metropolitalnych przystanków autobusowych, Polska 2050
Oklejanie metropolitalnych przystanków autobusowych, Polska 2050 - 16.08.2021 · fot. Michał Gramatyka / Facebook


W poniedziałek, 17 sierpnia udało się zaopatrzyć w specjalne naklejki 3 przystanki Zarządu Transportu Metropolitalnego (ZTM). W planach są kolejne. Specjalne naklejki zostały zakupione od Stowarzyszenia Szklane Pułapki. Działania chwali poseł Michał Gramatyka, który w lipcu przeszedł do partii Szymona Hołowni.

Loading...


Co mają na celu te działania? Problem kolizji ptaków z przezroczystymi powierzchniami (szybami, ekranami akustycznymi, wiatami przystankowymi, szklanymi ścianami, osłonami balkonów itp.) jest bardzo poważny i powszechny. Ptaki nie widzą szklanych tafli, a lustrzane odbicia w szybach są przez nie postrzegane jako niegroźne rzeczywiste elementy krajobrazu. Efektem są zderzenia kończące się śmiercią lub poważnymi obrażeniami. Dlatego by zminimalizować liczbę kolizji ptaków, warto zwiększać widoczność przezroczystych elementów oraz ograniczać ich refleksyjność.

Oklejają przystanki, by ptaki nie zderzały się z szybami · fot. Polska 2050


Okazuje się jednak, że stosowane na szeroką skalę duże sylwetki ptaków drapieżnych np. na ekranach dźwiękochłonnych okazują się metodą całkowicie nieskuteczną, ponieważ pomiędzy kolejnymi naklejkami jest bardzo duża przestrzeń. Używanie odpowiednich nalepek i wzorów kontrastujących z tłem - np. kropek - sprawdza się lepiej. Kropki są rozmieszczone co kilka cm. Na tak oklejonych przystankach wciąż można umieszczać afisze i reklamy.

O inicjatywie opowiedziała nam więcej Magdalena Łochowska-Piotrowicz należąca do
Stowarzyszenia Polska 2050.

- Ptaki nie widzą przezroczystych powierzchni - okien, wiat przystankowych itp. Często zderzają się z nimi i giną. Co roku w ten sposób tracą życie miliony tych cudownych, latających stworzeń. Niektóre źródła wspominają nawet o miliardach. Razem z wolontariuszami Ruchu Polska 2050 chcieliśmy zrobić coś dobrego dla przyrody, ale też podnieść świadomość ekologiczną mieszkańców Tychów. Projekt realizujemy z Programu "Minigranty 2050", za pieniądze Stowarzyszenia Szymona Hołowni. Program umożliwia tworzenie inicjatyw, których celem jest wprowadzenie małych zmian na lepsze wokół nas. Inicjatywy obejmują np. promocję idei rodzicielstwa zastępczego, stawianie domków dla jeży czy nietoperzy, szycie pościeli dla szpitali czy hospicjów i tym podobne - mówi pani Magdalena.

- Na razie było nas stać na oklejenie tylko trzech przystanków, ale złożyliśmy już wnioski o pozwolenie na kolejne. Sami też wykładamy pieniądze. Zapowiadamy dalsze działania. Mamy dobre doświadczenia we współpracy z tyskim samorządem i Metropolią. Myślę, że otrzymamy zgodę na kolejne akcje - dodaje.

Magdalena Łochowska-Piotrowicz wspomina też, że projekt ten jest zgodny z programem stowarzyszenia Polska 2050 pod nazwą "Polska na zielonym szlaku", który zakłada doprowadzenie do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Stowarzyszenie kładzie duży nacisk na ekologię, a wolontariusze prowadzą wiele akcji proekologicznych.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.