tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 17 sierpnia 2021

Gowin, Kosiniak-Kamysz, Frankiewicz i Bukowiec gośćmi Andrzeja Dziuby

Jarosław Gowin, Władysław Kosiniak-Kamysz, Zygmunt Frankiewicz i Stanisław Bukowiec byli w poniedziałek, 16 sierpnia gośćmi prezydenta Tychów - Andrzeja Dziuby. Tematem spotkania był wpływ wdrożenia Polskiego Ładu na samorządy i przedsiębiorców.

Reklama

Andrzej Dziuba , Jarosław Gowin, Władysław Kosiniak-Kamysz, Zygmunt Frankiewicz Stanisław Bukowiec, spotkanie
Jarosław Gowin, Władysław Kosiniak-Kamysz, Zygmunt Frankiewicz oraz Stanisław Bukowiec byli 16 sierpnia gośćmi prezydenta Tychów - Andrzeja Dziuby · fot. Andrzej Dziuba - prezydent Tychów / Facebook


- Aktualne problemy samorządów oraz zagrożenia wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu dla miast, gmin, ale także dla działających w nich przedsiębiorców były tematem dzisiejszego spotkania w Tychach z samorządowcami i politykami - skomentował w mediach społecznościowych prezydent Tychów Andrzej Dziuba tuż po poniedziałkowym spotkaniu.

- Każdemu samorządowcowi zależy na tym, by miasta czy gminy mogły się rozwijać, a poziom życia mieszkańców był coraz wyższy. Bez samodzielności w podejmowaniu decyzji i wsparcia finansowego, ten rozwój będzie niemożliwy. Musimy o tym mówić głośno i zrobić, co w naszej mocy, by ochronić niezależność samorządów - dodał.

Przypomnijmy, że 2 sierpnia w tyskim ratuszu odbyło się pierwsze spotkanie prezydenta z samorządowcami oraz Ministrem Rozwoju, Pracy i Technologii - Jarosławem Gowinem i Wiceminister - Anną Kornecką.

Andrzej Dziuba argumentował wówczas, że wprowadzenie Polskiego Ładu oznacza prawie 62 mln złotych mniej w budżecie miasta Tychy.

- To tylko jeden z przykładów ograniczania dochodów samorządów. Jeszcze nigdy, odkąd jestem prezydentem Tychów, samorządy nie były w tak trudnej sytuacji, a ich samodzielność tak bardzo zagrożona - komentował na Facebooku prezydent Dziuba po pierwszym spotkaniu z politykami w Tychach.

Loading...


2 dni później - 4 sierpnia - prezydent naszego miasta podpisał w Warszawie, wraz z przedstawicielami wielu organizacji, list z apelem do rządu w sprawie programu Polski Ład. Andrzej Dziuba komentował ten fakt następująco:

- Z powodu Polskiego Ładu w budżecie Tychów zabraknie prawie 62 mln zł, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca Tychów daje kwotę 500 zł, które każdy mieszkaniec straci. Mamy więc teraz do czynienia z programem 500 minus. Razem z przedstawicielami wszystkich organizacji obecnych na dzisiejszym spotkaniu w Warszawie podpisaliśmy list z apelem do polskiego rządu w sprawie Polskiego Ładu.

Loading...


Według prezydenta ubytek w budżecie miasta spowodowany Polskim ładem może oznaczać dla Tychów rezygnację z wielu zaplanowanych inwestycji: nowych mieszkań, dróg, chodników czy kolejnego przedszkola.

Loading...


Jak natomiast czytamy w mediach rządowych, Polski Ład to plan odbudowy polskiej gospodarki po pandemii COVID-19. Ma zmniejszyć nierówności społeczne i stworzyć lepsze warunki do życia dla wszystkich obywateli. Plan ma wnieść: korzystne zmiany podatkowe dla 18 mln Polaków, w tym podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł dla każdego, rozwiązania przewidujące znaczące usprawnienie działania służby zdrowia, propozycje wychodzące naprzeciw trudnościom mieszkaniowym Polaków, brak podatku PIT dla emerytów i rencistów, którzy pobierają świadczenie w wysokości do 2,5 tys. zł brutto, stworzenie dodatkowych miejsc pracy dzięki inwestycjom, m.in. w infrastrukturę, transport, usługi publiczne czy cyfryzację. Na realizację wszystkich projektów rząd przewiduje przeznaczyć ponad 650 mld zł do 2030 r., w tym rocznie ponad 72 mld zł.

ar / tychy.info

źródło: Andrzej Dziuba - Prezydent Tychów / facebook.com

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.