tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 sierpnia 2021
  • 1 września 2021

Projekty dla miasta Tychy w ramach MBO. Na co zagłosujemy?

We wrześniu wystartuje głosowanie na zadania finansowane z Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zaplanowano je między 1 a 19 września. Jakie projekty są przeznaczone dla mieszkańców miasta Tychy?

Tychy z lotu ptaka
Tychy z lotu ptaka · fot. UM Tychy


W III edycji MBO do rozdysponowania jest 10 mln złotych, w tym 5 mln na zadania w puli EKO oraz 5 mln zł na zadania w puli REGIO. W ramach utworzonej w tegorocznej edycji puli EKO o głosy mieszkańców będzie walczyć 28 zadań opiewających na łączną kwotę blisko 17 mln złotych.

Na listę zadań dopuszczonych do głosowania trafiło łącznie 120 zadań zgłoszonych przez mieszkańców całego regionu. Wśród tych, które zostały pozytywnie zweryfikowane są te, które między innymi charakteryzują się organizacją wydarzeń kulturalnych, sportowych oraz edukacyjnych, jak również zadania inwestycyjne.

We wrześniu mieszkańcy będą mogli wybierać zadania w puli REGIO wśród poszczególnych podregionów. Dla powiatów bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego oraz miasta na prawach powiatu: Katowice, Mysłowice, Tychy zatwierdzono 13 zadań na łączną kwotę 1 758 488 zł. Które projekty dotyczą Tychów?

1. Motocyklem szybciej - zakup motoambulansu dla WPRWojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach planuje realizację zadania obejmującego zakup i przygotowanie motocykla ratunkowego zwanego "motoambulansem" do działania na terenie miasta Katowice, Mysłowice oraz Tychy. Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, liczy się każda sekunda. Ratownik medyczny na motocyklu dotrze na miejsce szybciej niż ambulans. Im szybciej zostaną wdrożone medyczne czynności ratunkowe tym większe prawdopodobieństwo jest szybkiego powrotu do zdrowia. Rezultatem będzie skrócenie czasu dotarcia do osoby poszkodowanej i szybsze wdrożenie medycznych czynności ratunkowych przez ratownika medycznego, pielęgniarza lub lekarza, co będzie skutkowało zwiększeniem przeżywalności i skróceniem okresu rekonwalescencji pacjenta.

Szacunkowy koszt zadania: 181 tys. zł.

2. Wiedza i rozrywka dla Ciebie - zdalny dostęp do ebooków, audiobooków i kursów multimedialnychProjekt zakłada zakup dostępu do multimedialnej biblioteki cyfrowej zawierającej ponad 30 000 pozycji w postaci ebooków, audiobooków i kursów multimedialnych, z której czytelnicy będą mogli korzystać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, z dowolnego miejsca oraz na dowolnym urządzeniu z dostępem do Internetu. Baza będzie obejmować najnowszą literaturę, zarówno specjalistyczną - naukową i edukacyjną, jak i literaturę piękną, popularną, popularnonaukową, poradniki oraz przewodniki. Mieszkańcy województwa śląskiego będą mogli otrzymać kody dostępu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Katowicach oraz jej filiach w Mysłowicach, Pszczynie i Tychach.

Szacunkowy koszt zadania: 36 tys. zł.

3. W zdrowym ciele zdrowy duch - zajęcia karate dla dzieciOpis zadania: W czasach pandemii, chcemy zachęcić dzieci do aktywnego spędzenia czasu, w tym celu proponujemy przeprowadzenie zajęć karate w szkołach podstawowych lub w MDK. W wybranych 4 szkołach, na terenie Katowic, Tychów i Mysłowic, będą prowadzone zajęcia karate w ciągu roku szkolnego. Dzieci będą mogły skorzystać z darmowych zajęć karate, które będą odbywać się dwa razy w tygodniu w ciągu roku szkolnego (odciąży to jednocześnie rodziców). Na zajęciach tych przeprowadzone będą ćwiczenia ogólnorozwojowe, podstawy samoobrony, gry i zabawy aktywizujące, integracyjne i kondycyjne. Poprzez uczestniczenie w zajęciach karate dzieci polepszają swój rozwój ogólny, poprawiają swoja koncentrację, redukują wady postawy, uczą się dążyć do wyznaczonego celu.

Szacunkowy koszt zadania: 40 tys. 680 zł.

4. Wygrajmy z rakiem!Opis zadania: Podniesienie jakości i dostępności do wysokospecjalistycznej diagnostyki poprzez doposażenie Pracowni USG Katowickiego Centrum Onkologii w nowoczesny aparat ultrasonograficzny. Bezpośrednim celem zadania jest podniesienie jakości i dostępności do procedur diagnostycznych w warunkach poradnianych, jako kontynuacja rozpoznania i leczenia chorób nowotworowych mieszkańców Katowic, Tychów, Mysłowic, powiatów biueruńsko-lędzińskiego oraz pszczyńskiego, a także pozostałej części województwa śląskiego poprzez zakup nowoczesnego aparatu ultrasonograficznego. Zapewnienie wysokiej jakości diagnostyki za pomocą wielodyscyplinarnego aparatu USG z 4 głowicami pozwoli zmniejszyć zachorowalność i umieralność na choroby nowotworowe pacjentów Katowickiego Centrum Onkologii. Projekt w znaczącym stopniu przyczyni się do wykrywania nowotworów w stadium początkowym oraz oceny innych zmian chorobowych.

Szacunkowy koszt zadania: 375 tys. zł.

5. Aktywni, zdrowi, bezpieczni - zajęcia samoobrony i sportów walki dla dzieci i młodzieżyOpis zadania: Zajęcia będą prowadzone przez trenerów sztuk i sportów walki w powiatach bieruńsko - lędzińskim , pszczyńskim oraz miastach na prawach powiatu Katowice, Mysłowice, Tychy.

Projekt zakłada prowadzenie ogólnorozwojowych zajęć sportowych z elementami samoobrony. Treningi prowadzić będą licencjonowani trenerzy oraz instruktorzy sportów walki min : JU-JITSU , KICKBOXINGU, JUDO, BOKSU, TAEKWONDO. Celem jest wyrównanie szans poprzez dążenie do wszechstronnego rozwoju osobowego w wymiarze fizycznym psychicznym zdrowotnym i społecznym.

Planowane są zajęcia w systemie 32 treningów 60 minutowych raz w tygodniu w miesiącach maj- grudzień 2022. Zadanie skierowane jest dla dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat w grupie 10-15 uczestników. Prócz zajęć sportowych prowadzone będą zajęcia z podstaw pierwszej pomocy oraz psychologicznych pozwalających na rozładowanie napięć emocjonalnych. Cele: aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie rówieśników z elementami rywalizacji sportowej, promowany zdrowy styl życia i wszechstronny rozwój młodego człowieka poprzez sport. Zajęcia są prowadzone bezpłatnie dla wszystkich uczestników.

Szacunkowy koszt zadania: 243 tys. 510 zł.

6. Festiwal gwary śląskiejOpis zadania: Zadanie ma na celu przybliżenie kultury śląskiej oraz integrację mieszkańców gmin ościennych (Tychy , Bieruń, Bojszowy). W ramach festiwalu, który będzie w całości prowadzony po śląsku (czasami z tłumaczeniem na język polski) przewiduje się występ kabaretu w gwarze śląskiej oraz zespołów regionalnych z powiatów: bieruńsko-lędzińskiego, pszczyńskiego, miasta Tychy. Ponadto zaproszone zostaną osoby, które będą miały krótkie monologi - standup-y. Całość poprowadzi wodzirej po śląsku wraz z przyśpiewkami w celu zaktywizowania publiczności.

Szacunkowy koszt zadania: 49 tys. 700 zł

7. Żyj aktywnie, żyj pozytywnie i ćwicz z nami sztuki walkiOpis zadania: Sztuki walki uczą nie tylko technik samoobrony, ale też panowania nad swoim ciałem oraz swoimi emocjami. Umiejętność poznania swojego ciała, zwiększenie sprawności fizycznej, nauka kontrolowania emocji to cechy, które chcemy przybliżyć podczas organizowanym przez nas kursom.

Zajęcia będą prowadzone w powiecie bieruńsko-lędzińskim, pszczyńskim a także w Katowicach, Mysłowicach i Tychach przez okres 8 miesięcy. Każdy kurs sztuk walki będzie prowadzony w formie 7 treningów, które będą odbywać się każdorazowo w w innej lokalizacji (szkoły, domy kultury oraz kluby osiedlowe) Na kursach tych, będziemy przedstawiać podstawowe techniki samoobrony, uczyć poprawnych zachowań w przypadku ataku i zachęcać do aktywnego spędzania czasu. Każdy z kursów będzie uatrakcyjniony pokazem sztuk walki wykonanym przez profesjonalistów. Zajęcia będą bezpłatne dla mieszkańców.

Szacunkowy koszt zadania: 68 tys. 120 zł.

Pełną lista zadań dla wszystkich podregionów można znaleźć na stronie MBO:
bo.slaskie.pl/content/lista-zadan-dopuszczonych-do-glosowania-w-iii-edycji-mbo

Wyniki głosowania mieszkańców i zadania, które trafią do realizacji poznamy we wrześniu.

ar / tychy.info, źródło: Urząd Marszałkowski

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.