Wiadomości

  • 7 września 2021
  • 11 września 2021
  • wyświetleń: 2927

Rajd Śląska 2021 przejedzie przez Wyry i Katowice

Za nami:

Rajd Śląska - najważniejsza impreza motoryzacyjna w regionie już za nieco ponad miesiąc (10-11 września). Zawody pod patronatem Marszałka Jakuba Chełstowskiego są rundą mistrzostw Polski, więc na Śląsku pojawi się cała krajowa czołówka. Rajd wystartuje z serca Katowic i przejedzie m.in. przez Wyry!Rajd Śląska to runda mistrzostw Polski (ProfiAuto RSMP oraz Motul HRSMP) i mistrzostw Śląska./ Najszybsze i najnowocześniejsze rajdówki oraz niesamowite samochody historyczne - cała krajowa czołówka będzie rywalizować w Rajdzie Śląska. Start Rajdu Śląska w sercu Katowic - na placu Sławika i Antalla - między Spodkiem i MCK. W programie m.in. dwa widowiskowe odcinki specjalne - pod Stadionem Śląskim i w centrum Katowic. Ponad setka rajdowych załóg będzie się ścigać na zamkniętych odcinkach w miejscowościach Wyry, Bestwina, Chybie i Jastrzębie-Zdrój. Serwis, a także meta zawodów i wręczenie pucharów na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Rajd Śląska - kto weźmie udział?Tak, jak w poprzednich latach w Rajdzie Śląska wezmą udział uczestnicy trzech rajdowych cykli: ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a także Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. To oznacza, że kibice będą mogli obejrzeć warte nawet milion złotych najszybsze i najbardziej zaawansowane rajdówki, jakimi można się ścigać w Polsce, a także niesamowite samochody rajdowe sprzed lat takie, jak Audi Quattro, Porsche 911, FSO Polonez 2000 C czy... Trabant 601. W 2018 roku w Rajdzie Śląska wzięło udział aż 125 załóg. W tym roku ten rekord może zostać pobity. Pełną listę uczestników poznamy w środę, 2 września.

- Przed nami mały jubileusz Rajdu Śląska, który w tym roku odbędzie się po raz piąty, a mieszkańcy województwa śląskiego ponownie będą mieli okazję zobaczyć w akcji najlepszych kierowców rajdowych w kraju - na Stadionie Śląskim, w centrum Katowic i w miejscowościach na południu województwa. To impreza, która cały czas się rozwija, więc zapraszam wszystkich do wspólnego przeżywania sportowych i motoryzacyjnych emocji - mówi Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego.

Gdzie i kiedy będą się ścigać - program i trasa Rajdu ŚląskaPiąta edycja Rajdu Śląska rozpocznie się w samym sercu Katowic - na placu Sławika i Antalla, między Spodkiem i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie w piątek, 10 września o godz. 18 odbędzie się ceremonia startu, a kibice będą mogli spotkać się z zawodnikami i zobaczyć wszystkie rajdówki z bliska.

Następnie o godz. 20 pod Stadionem Śląskim ruszy ściganie w Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli pierwszy z dziewięciu odcinków specjalnych Rajdu Śląska. Kibice będą mogli zobaczyć widowiskowe przejazdy rajdowych załóg na trasie wytyczonej na błoniach stadionu (od strony AKS). Szybkie nawroty wokół beczek, poślizgi dookoła ronda i iskry sypiące się z hamulców to tylko część wieczornego spektaklu.

Rajd Śląska 2020
Rajd Śląska 2020 · fot. Janusz Boruta


Na sobotę, 11 września organizatorzy przygotowali osiem prób sportowych, czyli wyłączone z ruchu i zabezpieczone odcinki, na których będą rywalizować rajdowi kierowcy i piloci. Najpierw (start o godz. 8:00) rajdowcy pojawią się na trasie w miejscowości Wyry (powiat mikołowski), a następnie w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 9:00, powiat bielski), Chybiu (od 9:55, powiat cieszyński) i Jastrzębiu Zdroju (od 10:55). Po przejeździe tych oesów rajdowa kawalkada wróci na Stadion Śląski, gdzie zaplanowano przerwę na serwis (od 12:37). Drugą część sobotniego etapu Rajdu Śląska otworzy odcinek w centrum Katowic, po którym zawodnicy pojadą na południe województwa, by ponownie zmierzyć się na oesach w Bestwinie (OS ARCHE, od godz. 14:50), Chybiu (od godz. 15:45) i Jastrzębiu-Zdroju (od godz. 16:45).

Finałowy odcinek specjalny Rajdu Śląska będzie rozegrany jako Power Stage. W mistrzostwach Polski to dodatkowo punktowana próba. Pięć najszybszych załóg na tym oesie zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji ProfiAuto Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski i Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

Zakończenie rajdu i wręczenie pucharów - od godz. 18:30 na błoniach Stadionu Śląskiego.

Na cześć powstańców śląskichTegoroczna edycja Rajdu Śląska ponownie jest elementem obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. 100 lat temu, w 1921 roku wybuchło III Powstanie Śląskie, które było jedną z pięciu polskich insurekcji zakończonych sukcesem. By przyczynić się do upamiętnienia tych wydarzeń, odcinek specjalny Rajdu Śląska na Stadionie Śląskim nosi nazwę Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich.

Harmonogram Rajdu Śląska 2021 - 5. runda ProfiAuto RSMP 2021Piątek, 10 września (1 odcinek specjalny, łącznie 1,5 km)

11:00 - 15:00 - odcinek testowy (2,85 km, Bieruń - ERG)
18:00 - ceremonia startu (Katowice, plac Sławika i Antalla)
20:00 - OS 1: Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich (1,5 km, Chorzów - błonia Stadionu Śląskiego)

Sobota, 11 września (8 odcinków specjalnych, łącznie 99,51 km)

8:00 - OS 2: Wyry (6,05 km)
9:00 - OS 3: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
9:55 - OS 4: Chybie (24,02 km)
10:55 - OS 5: Jastrzębie-Zdrój (12,41 km)
12:37 - Serwis - 30 min. (Chorzów, Stadion Śląski)
13:30 - OS 6: Katowice (1,5 km)
14:50 - OS 7: ARCHE (9,55 km, Bestwina)
15:45 - OS 8: Chybie (24,02 km)
16:45 - OS 9: Jastrzębie-Zdrój (Power Stage, 12,41 km)
18:30 - Ceremonia mety (Chorzów, Stadion Śląski)

Honorowy patronat nad zawodami objął Marszałek Województwa Śląskiego, Jakub Chełstowski. Sponsorem głównym zawodów jest Województwo Śląskie.

Partnerami głównymi są: Stadion Śląski, Park Śląski oraz Time4. Rajd Śląska sponsorują także: FCA Poland S.A., Silesia Oil. sp. z o.o. - producent olejów marki AVIA, Ibudhaus, Amic Energy, FOB-Decor, Sortex, Febi-Bilstein, ARCHE S.A. z siedzibą w Warszawie - partner OS ARCHE w Bestwinie.

Partnerami imprezy są: Grupa Metkom, Vsett, Techlife, Business Centre Club Katowice, Motoryzacja Chorzów oraz NITROERG S.A.

Partnerzy samorządowi: powiat pszczyński, powiat cieszyński, powiat mikołowski, powiat bieruńsko-lędziński, gmina Wyry, gmina Pawłowice, gmina Strumień, gmina Chybie, miasto Bieruń, miasto Jastrzębie-Zdrój.

Sponsorem tytularnym RSMP jest ProfiAuto. Sponsorem tytularnym HRSMP jest Motul.

Patroni medialni ProfiAuto RSMP i Motul HRSMP: Motowizja, Motorsport.com, MotoRadio24, Rally and Race.

Organizatorem Rajdu Śląska jest Fundacja Automobilistów.

Wszystkie informacje dotyczące Rajdu Śląska 2021 znajdują się na stronie http://www.rajdslaska.pl, Facebooku @rajdslaska, Instagramie @rajd_slaska i Twitterze @RajdSlaska.

ar / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.