tychy.info

Wiadomości

  • 5 sierpnia 2021

Jak skutecznie szukać pracy? Podstawowe zasady skutecznego poszukiwania zatrudnienia

Materiał partnera:

Wielu osobom szukanie pracy kojarzy się z czymś trudnym i czasochłonnym. Pisanie CV, przeglądanie ofert, wizyty na rozmowach kwalifikacyjnych - to wszystko jest niezbędne, aby otrzymać zatrudnienie w nowym miejscu. Niestety niekiedy okazuje się, że zmiana pracy jest konieczna i trzeba dostosować się do zasad, które panują na rynku pracy. Nie należy się jednak przejmować, ponieważ pamiętając o kilku prostych zasadach, możesz szybko znaleźć zatrudnienie, które spełni Twoje oczekiwania. Zobacz jak skutecznie szukać pracy i jakich zasad należy się trzymać.

Silesia


Przygotuj dobre CVPodstawową rzeczą, którą należy zrobić, aby ułatwić sobie znalezienie pracy, jest przygotowanie CV, czyli curriculum vitae. Obecnie bez tego dokumentu nie może się obejść żaden proces rekrutacyjny, a potencjalny pracodawca z pewnością będzie od Ciebie wymagał wysłania CV. Warto poświęcić czas na stworzenie estetycznego i przekonującego CV, ponieważ to od niego zależy, czy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. W tym dokumencie masz szanse opisać swoje mocne strony oraz umiejętności. Jeśli zależy Ci na objęciu konkretnego stanowiska w firmie, to przygotuj CV w taki sposób, aby pokazywało ono Twoje predyspozycje właśnie na tym konkretnym stanowisku. Inaczej powinno wyglądać CV księgowego, a inaczej osoby, która ubiega się o posadę kierowcy.

Szukaj ofert w internecieW dobie internetu wiele spraw można załatwić, nie wychodząc z domu. Nie inaczej jest z szukaniem pracy, ponieważ możesz to zrobić za pomocą specjalnych portali ogłoszeniowych. Praca może być na wyciągnięcie Twojej ręki - wystarczy poświęcić odrobinę czasu na przejrzenie ofert i wysłanie CV drogą elektroniczną. Warto jest zawęzić pole poszukiwań i wybierać tylko oferty, które rzeczywiście Cię interesują i jesteś w stanie spełnić oczekiwania pracodawcy. Zawsze sprawdzaj, jakie są podstawowe kryteria na danym stanowisku, jeśli nie jesteś w stanie spełnić większości z nich to lepiej nie tracić swojego czasu, ani czasu osoby rekrutującej.

Rozmowa kwalifikacyjnaJeśli przygotowałeś CV i wysłałeś je do kilku firm, to pozostaje czekać na odpowiedź. Jeśli otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, to warto się do niej odpowiednio przygotować. Jest to bardzo ważny krok, od którego tak naprawdę zależy to, czy osiągniesz sukces, czy będziesz musiał szukać dalej. Po pierwsze dokładnie zapoznaj się z historią firmy, do której aplikujesz i zapamiętaj, czym dokładnie się ona zajmuje. Wbrew pozorom to bardzo ważne, ponieważ niektóre osoby przychodzą na rozmowy, nie wiedząc nawet, czym dokładnie zajmuje się dana firma. Możesz też poszukać w internecie najczęściej zadawanych pytań przez rekruterów i przygotować w głowie gotowe odpowiedzi.