tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 4 sierpnia 2021
  • 6 sierpnia 2021

[ZDJĘCIA] Nowe atrakcje na tyskich placach zabaw

W Parku Niedźwiadków w Tychach, w miejscu starego placu zabaw, powstał nowy naturalny plac, wykonany z robinii akacjowej. Z tego samego drewna wykonano elementy doposażenia placu zabaw przy ul. Sikorskiego.

Reklama

Nowe atrakcje na placach zabaw · fot. UM Tychy


Stary plac zabaw zlikwidowano po 12 latach, ponieważ urządzenia były już w złym stanie technicznym. Postanowiono je usunąć, a w ich miejsce zamontowano duży zestaw zabawowy składający się z trzech wież, dwóch zjeżdżalni, tunelu linowego i lin sprawnościowych. Urządzenia są przeznaczone dla dzieci w wieku od 2 do 14 lat.

Konstrukcja została wykonana z drewna robinii akacjowej, które ma wyjątkowe właściwości użytkowe. - Jest jedynym w Europie drewnem z klasą odporności 1. To oznacza, że jest trwalsze i bardziej odporne nawet od dębu. Jego żywotność wynosi minimum 25 lat. Jest całkowicie odporne na warunki zewnętrzne. Niestraszna mu wilgoć i uszkodzenia mechaniczne - mówi Barbara Skotniczy z Tyskiego Zakładu Komunalnych w Tychach.

Robinia akacjowa jest też bardzo dekoracyjna. - Ozdobne, ciekawe usłojenie i spokojne barwy tworzą wyjątkowo estetyczną całość, którą można podziwiać godzinami. Na tak zaaranżowany plac zabaw aż chce się przychodzić - podkreślają pracownicy Tyskiego Zakładu Usług Komunalnych w Tychach, który zlecał wykonanie placu zabaw. "Zapraszamy do odkrycia zalet urządzeń wykonanych z robinii akacjowej. To drzewo z duszą, które może stać się długowiecznym świadkiem zabaw naszych pociech - zachęcają.

Nowe atrakcje na placach zabaw
Nowe atrakcje na placach zabaw · fot. UM Tychy


- Zależało nam na tym, by kolorystyka, zastosowane materiały i cały charakter placu nawiązywał do natury. To ważny element tego projektu, ale także innych realizowanych w mieście, z punktu widzenia nie tylko estetyki miejsca, ale i poszanowania przestrzeni, w których realizujemy tego typu inwestycje. Odchodzimy od krzykliwych kolorów, sztucznych materiałów i uszczelnionych nawierzchni. W zamian wprowadzamy naturalne materiały m.in. piasek czy drewno - mówi Hanna Skoczylas - z-ca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Jeszcze w tym roku TZUK chce doposażyć ten plac zabaw w huśtawkę dwustanowiskową, wykonaną z tego samego drewna. Nowy plac zabaw jest ostatnim etapem renowacji Parku Niedźwiadków. Wcześniej wymieniono ławki oraz odnowiono fontannę.

W ostatnim czasie także plac zabaw przy ul. Sikorskiego został doposażony o zestaw sprawnościowy. Wykonany jest z tego samego materiału, co plac zabaw w Parku Niedźwiadków. Drewno robinii akacjowej zostało okorowane, odbielone i zabezpieczone olejem do drewna. Zestaw ma wymiary 1200 cm x 480 cm i jest przeznaczony jest dla dzieci w wieku od 6 do 14 lat. W ubiegłym roku naturalny plac zabaw powstał również m.in. na ulicy Zbożowej na os. Z-1 w Tychach.

ab / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.