Wiadomości

  • 1 sierpnia 2021
  • wyświetleń: 730

Alert IMGW II stopnia przed burzami i deszczem dla całego województwa

Za nami:

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW w Krakowie wydało ostrzeżenie II stopnia (w trzystopniowej skali) przed burzami i silnym deszczem, które mogą dzisiaj wystąpić na terenie całego województwa śląskiego. Wydano również ostrzeżenie hydrologiczne przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych.

burza, piorun
Alert IMGW II stopnia przed burzami i deszczem dla całego województwa · fot. pixabay.com


- Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm. Opadom towarzyszyć będą burze z porywami wiatru do 90 km/h. Lokalnie możliwy grad - informuje Tadeusz Stolarczyk, dyżurny synoptyk IMGW-PIB. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska szacuje się na 80%.

Ostrzeżenie meteorologiczne II stopnia (w trzystopniowej skali) przed burzami i silnym deszczem obowiązuje w niedzielę, 1 sierpnia na terenie całego województwa śląskiego.

Biuro Prognoz Hydrologicznych w Krakowie wydało również ostrzeżenie hydrologiczne. - W związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w tym również o charakterze burzowym w zlewniach: Małej Wisły, Przemszy oraz Soły spodziewany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. Na mniejszych rzekach oraz w zlewniach zurbanizowanych, w miejscu wystąpienia opadów burzowych, mogą wystąpić gwałtowne wzrosty poziomu wody i podtopienia. W zlewniach kontrolowanych, w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów, punktowo istnieje możliwość krótkotrwałego przekroczenia stanów alarmowych - czytamy w komunikacie IMGW-PIB. Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska szacuje się na 70%.

Ostrzeżenie hydrologiczne przed wezbraniem z przekroczeniem stanów ostrzegawczych obowiązuje do godziny 5.00 w poniedziałek, 2 sierpnia na obszarze zlewni Małej Wisły, Soły oraz Przemszy.

mp / tychy.info

źródło: IMGW

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.