tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 31 lipca 2021

Mateusz Krzyżowski zagrał w filmie o XIX-wiecznym pianiście

Tydzień temu informowaliśmy o udziale młodego tyskiego pianisty, Mateusza Krzyżowskiego w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim. Czas powiedzieć o kolejnym sukcesie muzyka - w czwartek, 29 lipca miał premierę fabularyzowany dokument z jego udziałem.Narodowy Instytutu Fryderyka Chopina w cyklu filmów „Portrety Kompozytorów Polskich” przedstawia życie i twórczość wybitnych artystów XIX wieku. W rolę jednego z nich - Karola Krupińskiego wcielił się 22-letni tyski pianista - Mateusz Krzyżowski. Zdjęcia do filmu zrealizowano w Muzeum Wnętrz w Pałacu w Otwocku Wielkim. Za reżyserię i zdjęcia odpowiedzialny jest Bartosz Świniarski.

Mateusz Krzyżowski urodził się w 1999 roku w Tychach. Grę na instrumencie rozpoczął w wieku 5 lat w szkole muzycznej Yamaha pod kierunkiem Jarosława Kwasa. Edukację kontynuował w Zespole Szkół Muzycznych imienia Feliksa Rybickiego w Tychach, a następnie w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Mając 12 lat, został prawdopodobnie najmłodszym organistą w Polsce, a na pewno w Archidiecezji Katowickiej - funkcje tę objął w kościele na Wartogłowcu. Ten punkt w życiorysie upodabnia go do Karola Krupińskiego, w którego wcielił się w filmie - muzyk już w wieku 8 lat zastępował ojca w obowiązkach organisty.

Mateusz brał udział w licznych konkursach i warsztatach pianistycznych, między innymi w Nohant, Krefeld, Dusznikach-Zdroju, Krynicy-Zdroju, Lusławicach, Łańcucie. W 2018 roku otrzymał I nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

Występował również za granicą, między innymi we Francji, w Niemczech, na Litwie, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech. Koncertował w takich miejscach jak Filharmonia Narodowa, Śląska, Rzeszowska, Kowieńska, Łódzka, Świętokrzyska, Lubelska oraz w siedzibie NOSPR w Katowicach.

Na scenie stanął z orkiestrą kameralną miasta Tychy „Aukso”, Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Orkiestrą Sinfonietta Cracovia, Sinfonia Iuventus, Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej i Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.