tychy.info

Wiadomości

 • 30 lipca 2021

Największe kryptowaluty w 2021 roku

Materiał partnera:

Rynek kryptowalut nieustannie się zmienia. Coś, co na początku było uważane za fanaberię żądnych niezależności internautów, dzisiaj jest ogromnym rynkiem, który pod względem wartości przebija budżet wielu dużych państw (w tym Polskę). O bitcoinie słyszał już chyba każdy. Pomimo tego, że to właśnie ta elektroniczna waluta odnosi największe sukcesy i wokół niej tworzy się różne narzędzia do inwestowania w bitcoin, warto zaznaczyć, że nie była pierwszą kryptowalutą. Dodatkowo w ciągu ostatnich lat na popularności elektronicznych walut powstały nowe, które również zapewniają bardzo interesujące możliwości do inwestowania. Trzeba przyznać, że bitcoin w ostatnim czasie cechuje się spektakularnym wzrostem wartości, co przyćmiewa osiągnięcia innych kryptowalut. Jednak pominięcie ich w swoich planach inwestycyjnych może być sporym błędem. Oto najlepiej rozwijające się kryptowaluty w 2021 roku.

BitcoinPisząc o kryptowalutach, po prostu nie można pominąć bitcoina. To nadal najdroższa i najstabilniejsza elektroniczna waluta na świecie. Bitcoin już wielokrotnie udowadniał, że bez problemu poradzi sobie ze wszystkimi przeciwnościami losu. Średnia wartość tej waluty w ostatnich latach prezentowała się następująco:

 • 2019 rok - 30 000 zł;
 • 2020 rok - 40 000 zł;
 • 2021 rok - 150 000 zł.


Jak widać 2021 rok to niesamowity skok wartości rynku bitcoin. Oczywiście znajdą się osoby, które twierdzą, że lepszego pułapu nie da się osiągnąć, ale coraz częściej słyszy się opinie, jakoby ta waluta w ciągu kilku lat miała osiągnąć pułap 1 000 000 dolarów za sztukę. Sądząc po tym, co dzieje się wokół niej w ostatnim czasu, takie teorie coraz bardziej zbliżają się do rzeczywistości. Pomimo tego, że inne kryptowaluty radzą sobie bardzo dobrze, nie zanosi się na to, żeby miał zostać zepchnięty z pierwszego miejsca.

DogecoinInternet jest miejsce, gdzie coś, co powstało przez przypadek, może wejść na światowe rynki i dosłownie je zawojować. Waluta powstała jako żart, przy którym wykorzystano popularnego mema z psem. Dogecoin został wypuszczony w „obieg” w 2013 roku, ale przez większość czasu pozostawał niezauważony. W przeciwieństwie do bitcoina pojedynczy dogecoin kosztuje bardzo mało pieniędzy. Początkowo były to setne, a nawet tysięczne części dolara, więc nie ma co liczyć na tak spektakularne kwoty, jakie prezentuje największa kryptowaluta. Jednakże względu na znacznie większą ich liczbę na rynku, ogólna wartość dogecoina to mimo wszystko kilkadziesiąt miliardów dolarów

Żart został podchwycony przez celebrytów, którzy zaczęli regularnie wspominać o ciekawej kryptowalucie. Dogecoin najwięcej zawdzięcza ekscentrycznemu miliarderowi - Elonowi Muskowi. To właśnie on zaczął wspierać walutę w 2021 roku, powodując, że jej wartość podskoczyła aż o 20 000% w stosunku do 2020 roku. Tak nienaturalne skoki są oczywiście niebezpieczne i zawsze występuje ryzyko równie szybkiego upadku, ale od tego czasu już trochę minęło, a waluta-mem nadal stoi bardzo dobrze. Oczywiście jej wartość spadła o kilkadziesiąt procent, ale mimo wszystko jest wielokrotnie wyższa niż pół roku wcześniej. Obecnie dogecoin to jedną z najsilniejszych i bez wątpienia najciekawszych kryptowalut, którą zdecydowanie warto śledzić.

EthereumKrytowaluta została zaprezentowana światu w 2014 roku, jako projekt szwajcarskiej firmy Ethereum Switzerland GmbH. Ethereum było od początku rozwijane regularnymi aktualizacjami i okazało się bardzo popularnym projektem. Za rozwojem kryptowaluty stanęło wiele ogólnoświatowych korporacji, które chciały dostosować ją do użytku publicznego. Skutkiem tego Ethereum wyrósł na jedną z najważniejszych kryptowalut, która plasuje się tuż za bitcoinem. Jej średnia wartość w ciągu ostatnich lat prezentuje się następująco:

 • 2019 rok - 700 zł;
 • 2020 rok - 1 500 zł;
 • 2021 rok - 7 000 zł.


Ethereum podobnie jak bitcoin, pod koniec 2020 roku zanotował drastyczny wzrost wartości. W szczytowym momencie za jedno ethereum płaciło się około 14 000 zł. Kiedy sytuacja się ustabilizowała, jednostka kosztowała około 9 0000 zł i jak na razie utrzymuje się na tym pułapie. Bardzo dobre zaplecze oraz duży nacisk na rozwój kryptowaluty sprawia, że ethereum jest rozważane jako jeden z głównych konkurentów bitcoina. Aktualna wartość rynkowa kryptowaluty to około 400 miliardów dolarów.

LitecoinWaluta, która ujrzała światło dzienne w 2011 roku i od tego czasu regularnie się rozwija, utrzymując swoje miejsce w ścisłej czołówce największych kryptowalut na świecie. Litecoin w swoim działaniu i wydobyciu wygląda bardzo podobnie do bitcoina. Ogólna wartość rynkowa tej waluty wynosi aktualnie około 9 miliardów dolarów. Co ciekawe wykres tej kryptowaluty znacząco różni się od bitcoina, czy ethereum. Litecoin zanotował drastyczny wzrost wartości już w 2017 roku, kiedy inne elektroniczne waluty cechowały się raczej spokojnymi wzrostami. Średnia wartość litecoin w ostatnich latach prezentowała się następująco:

 • 2017 - 700 zł,
 • 2018 - 500 zł,
 • 2019 - 200 zł,
 • 2020 - 200 zł,
 • 2021 - 700 zł.


Jak widać, nawet po dwóch latach niższej wartości, litecoin podniósł się i aktualnie stoi na przyzwoitym poziomie, wynoszącym około 500 zł za sztukę, co sprawia, że jego wartość pomimo ostatnich spadków jest ponad dwukrotnie wyższa niż w ciągu ostatnich dwóch lat.

RippleRipple to niezwykle interesujący projekt umożliwiający globalne transakcje pieniężne z wykorzystaniem standardowych walut, kryptowalut i dowolnych innych jednostek wartości. Zadaniem Ripple jest zrzeszenie giełd, dostawców płatności oraz banków w jednej sieci, która ma znacząco ułatwić transakcje pieniężne. Produktem pobocznym projektu jest waluta XRP.

Obecnie Ripple jest uważany za jedną z najważniejszych kryptowalut, która może odegrać ważną rolę w formowaniu się rynku walut elektronicznych w ciągu najbliższych kilku lat. Wykres średniej wartości XRP w ostatnich latach prezentował się bardzo podobnie jak w przypadku litecoina. Różnica jest taka, że pierwsze poważne zwyżki zostały zanotowane w 2018 roku. Później nastąpił spadek wartości, który utrzymywał się do 2021 roku, kiedy do nastąpił gwałtowny wzrost wartości, który po uspokojeniu pozostał na dwukrotnie wyższym poziomie niż we wcześniejszych latach. Ripple to solidna waluta elektroniczna, która ma bardzo silną pozycję na rynku i cechuje się podobnym zachowaniem jak reszta największych kryptowalut. Dlatego można przypuszczać, że jeśli bitcoin, ethereum, czy litecoin pójdą w górę, to ripple za nimi podąży.