tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 28 lipca 2021
  • 1 sierpnia 2021

[FOTO] Przy Filaretów 14 powstanie mural Ryśka Riedla!

"Zawsze warto być człowiekiem” - te słowa z utworu Autsajder z 1993 roku stały się inspiracją dla duetu Czary-Mury do stworzenia muralu Ryśka Riedla - legendy polskiego bluesa. Wielkoformatowe dzieło powstanie na osiedlu F, na bloku przy ulicy Filaretów 14, w którym przez lata mieszkał Riedel. Prace nad muralem mają ruszyć już w połowie sierpnia!

Reklama

mural Rysiek Riedel
[WIZUALIZACJA] Na ścianie bloku, w którym mieszkał Ryszard Riedel powstanie mural upamiętniający artystę · fot. Miejskie Centrum Kultury w Tychach


Kolejny mural ozdobi jedną ze ścian tyskich budynków. Tym razem Miejskie Centrum Kultury chce upamiętnić legendę śląskiego bluesa - to tu, w budynku przy ul. Filaretów 14 żył i tworzył Ryszard Riedel, frontman zespołu Dżem.

Dzięki inicjatywie znanego już tyszanom duetu Czary-Mury - rysownika, malarza i portrecisty Marka Greli oraz ceramiczki Marty Piróg (Kafelteria), a także za zgodą rodziny bohatera muralu, podobizna Ryśka Riedla już niedługo znajdzie się na elewacji budynku na osiedlu F.

Mural inspirowany zdjęciem autorstwa Macieja Kuszeli według planów powstawać będzie od połowy sierpnia - ma to wymiar symboliczny, ponieważ 30 lipca przypada rocznica śmierci Ryszarda Riedla.

Praca będzie utrzymana w kolorach szarości i zieleni. Zajmie powierzchnię ok. 130 metrów kw..

- Na muralu oprócz postaci muzyka pojawią się rozpadające puzzle, które z jednej strony „budują” artystę, a z drugiej on się rozpada z tych puzzli. Ma to symbolizować doświadczenia, z których się składamy. Nasze życie to przecież zbiór doświadczeń, ale jest bardzo kruche, wystarczy chwila, by nasza życiowa układanka się rozsypała. Musimy mieć tego świadomość i znaleźć w sobie siłę, by poskładać się na nowo - mówi Marek Grela.

- Tychy, ulica Filaretów 14 - to tu mieszkał Ryszard Riedel i teraz znów niejako wróci w to miejsce. - Rozważaliśmy trzy lokalizacje na os. F. Ostatecznie zdecydowaliśmy, że najlepiej będzie, jak mural Ryszarda Riedla powstanie na jednej ze ścian bloku, w którym mieszkał muzyk. Będzie to piękne upamiętnienie jednego z najbardziej kojarzonych z Tychami artystów. Kontrowersyjnego, ale zdecydowanie nietuzinkowego człowieka - legendy dla wielu fanów bluesa w naszym kraju - mówi Małgorzata Król, dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach.

- Mamy nadzieję, że na początku września, gdy przypadnie kolejna rocznica urodzin Ryśka będziemy mogli spotkać się, by w ten sposób uczcić jego pamięć w mieście, w którym spędził większość swojego życia - mówią pracownicy Miejskiego Centrum Kultury.

Mural jest także nawiązaniem do Festiwalu Rock na Plaży, odbywającego się co roku nad Jeziorem Paprocany z udziałem zespołów Cree i Dżem, który w tym roku odbędzie się w Teatrze Małym 4 września.

Miłośników bluesa oraz mieszkańców miasta zachęcamy do śledzenia postępów prac w sierpniu.

Ponadto już niebawem wszystkich chętnych MCK zaprosi do spacerów ulicami miasta oraz zajrzenia na os. F. gdzie wśród zieleni, między blokami, objawi się człowiek-ptak, człowiek-zagadka, człowiek-przestroga - Rysiek Riedel - zapowiada tyska instytucja kultury na Facebooku.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy, Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.