tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 3 sierpnia 2021
  • 7 sierpnia 2021

Poznaj Jezioro - rodzinny spacer architektoniczny

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

W sobotę, 7 sierpnia w godzinach 11.00-12.00 Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na Archispacer - rodzinny spacer architektoniczny nad Jeziorem Paprocańskim! Poprowadzi go architekt Robert Wojtecki.

Reklama

Paprocany
Archispacer nad Jeziorem · fot. Archiwum Muzeum Miejskiego w Tychach


Będzie to spacerowa odsłona projektu „Lacus” - autorskiej propozycji edukacyjnej Pauliny Niemczyk, skupionej wokół Jeziora Paprocańskiego. To propozycja dla tych, którzy szukają pełnych ekscytacji sposobów na spędzenie czasu z najmłodszymi.

To okazja do zgłębienia tajemnic lasu wokół Jeziora Paprocańskiego, szansa na odkrycie m.in. domków wypoczynkowych, które powstały nad Jeziorem Paprocańskim w latach 70. XX wieku, a zaprojektował je Stanisław Niemczyk. Tyskie podmiejskie domki rekreacyjne są uznawane nie tylko za jedne z najciekawszych, ale zdecydowanie za najbardziej oryginalne, jakie zbudowano w Polsce. Ten kompleks budownictwa ekologicznego, wyprzedzał w myśleniu projektowym swoją epokę. Zapomniane dzieło zrównoważonego projektowania wpisuje się w tkankę leśną i sposób tworzenia przepełniony szacunkiem do przyrody.

Tak o domkach weekendowych w cyklu „Miasto na warsztacie”, publikowanym w tygodniku „Twoje Tychy”, pisała Anna Syska:

„Architekt projektowanie rozpoczął od analizy terenu, jego ukształtowania, warunków wodnych, a także drzewostanu i szaty roślinnej i te elementy uznał za najbardziej wartościowe. Zdawał sobie sprawę, że budowa dużego ośrodka wypoczynkowego może bezpowrotnie zniszczyć zieleń. Dlatego wpadł na pomysł, aby jeden budynek zastąpić kilkoma niewielkimi obiektami, które na dodatek stykałyby się z terenem jak najmniejszą powierzchnią. Aby móc to zamierzenie zrealizować, trzeba było domki wypoczynkowe dźwignąć do góry i ulokować na słupach. Budowa takich słupów w mniejszy sposób zagrażała systemowi korzeniowemu rosnących tutaj drzew w porównaniu z wykonaniem fundamentów pod długie ściany.”

Jak myśleć o architekturze jako o sposobie na ratowanie zniszczonej przez człowieka planety? W jaki sposób już w latach 70. XX wieku projektowano z uwzględnieniem maksymalnego poszanowania przyrody? Wreszcie, jak w ówczesny, już wtedy zapoczątkowany, trend wpisywały się Tychy? Tę tematykę przybliży architekt Robert Wojtecki.

To propozycja nie tylko dla najmłodszych - do wspólnego spacerowania zapraszamy też rodziców i opiekunów, ponieważ doceniamy rodzinne i międzypokoleniowe więzi.

„Lacus” to autorska propozycja edukacyjna Pauliny Niemczyk, absolwentki Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, która w swojej twórczości artystycznej czerpie inspirację z natury, architektury i podróży. Ten interdyscyplinarny projekt badawczo-edukacyjny skierowany jest do dzieci i młodzieży z Tychów. Jego celem jest poszerzenie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat ekosystemu Jeziora Paprocańskiego, także w kontekście historii tego miejsca oraz perspektyw turystyki i rekreacji. Poznanie specyfiki tego unikalnego obszaru umożliwią działania kreatywne z pogranicza nauki i sztuki, przybliżające zagadnienia z pogranicza biologii, geografii, fizyki i chemii, jak warsztaty, wycieczki, gry terenowe, prelekcje czy pokazy filmów. Czas realizacji działań planowany jest do grudnia 2021 roku.

Spacer poprowadzi Robert Wojtecki - architekt, projektant budynków indywidualnych i obiektów użyteczności publicznej. Współautor m.in. kościoła pw. św. O. Pio w Tychach-Mąkołowcu oraz rewitalizacji zabytkowej Willi Sixta w Bielsku-Białej. Wraz z żoną prowadzi w Tychach Biuro Architektoniczne „ARS Architektura” s.c.

Miejsce zbiórki: Dzika Plaża Paprocany, Tychy
Zapisy: Paulina Niemczyk, tel. 606 711 588, e-mail: p.niemczyk@muzeum.tychy.pl
Liczba uczestników ograniczona!

Wstęp wolny!

ar / tychy.info

źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj