tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2021

Cudem nie doszło to tragedii. Zawiniły nieskoszone trawy

Niewykoszone trawy przy drogach budzą spore emocje w Tychach. Nie bez powodu. Stanowią one zagrożenie i przyczyniają się do powstawania niezwykle groźnych sytuacji.

W czerwcu doszło do niebezpiecznej sytuacji na jednej z ulic w Tychach. Kierowca, z powodu niewykoszonych traw przy ulicy, nie zauważył osoby pieszej. Cudem nie doszło do nieszczęścia

- O mało jej nie zabił. Byłaby tragedia, bo miasto nie zdążyło wykosić traw. Ja wiem, że chodziło o przetarg, który został nierozstrzygnięty w taki sposób, że sprawa trafiła do sądu. Ale mam pytanie, czy z racji tego, co się wydarzyło nie byłoby sensownie, żeby takie przetargi organizować dużo wcześniej, żeby założyć sytuacje, kiedy jakaś firma będzie się odwoływała i zanim te wszystkie procedury gdzieś tam miną, no to będzie akurat początek wiosny, a nie gdzieś początek lata - stwierdziła Edyta Danielczyk, radna z Tychów.

Jak dowiadujemy się w tyskim magistracie, urzędnicy wiedzą, że sprawa koszenia traw jest problematyczna i budzi kontrowersje wśród mieszkańców.

- Ja się zgodzę z panią radną, że to jest kwestia bezpieczeństwa. Proszę mi wierzyć, cały czas naliczamy firmie kary umowne. Prawda jest taka, że z tym przetargiem na koszenie traw w pasie drogowym akurat w dzielnicach, o których pani mówi Jaroszowice, Urbanowice, faktycznie przetarg został unieważniony przez KIO. Tylko chcę powiedzieć, że myśmy tą procedurę przetargową rozpoczynali już w zasadzie końcówka roku. Tylko przetargi musieliśmy unieważniać z uwagi na to, że oferty przewyższały w sposób znaczny środki zabukowane w budżecie - wyjaśniła zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju Hanna Skoczylas.

Jak dodała, mimo iż przetarg był ogłoszony z końcem roku, to następne będą organizowane już w październiku.

Ale to nie koniec sprawy. Są też trawy, które wyrastają na prywatnych posesjach oraz w ich sąsiedztwie.

- Czy nie byłoby też sensownie zrobić jakąś akcję informacyjną? Bo może niektórzy mieszkańcy nie wiedzą że to jest ich obowiązek, że powinni w pasie drogowym obok swojej posesji wykosić trawę? - dopytywała Danielczyk.

- Zastanowimy się jak to zrobić. Możemy spróbować, dać taką informację na Facebooku, bo też trudno do każdego jednego właściciela, na przykład do skrzynki dostarczać takie pismo. Spróbujemy z taką informacją wyjść, żeby właścicielom przypomnieć o ich obowiązku - skwitowała wiceprezydent.

raz / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.