Reklama

Wiadomości

  • 15 lipca 2021
  • wyświetleń: 1371

Znów będzie można skorzystać z weekendowych badań

Przed wybuchem pandemii tyszanie chętnie korzystali z organizowanych przez miasto, przy współpracy z placówkami medycznymi, bezpłatnych badań profilaktycznych. Teraz władze Tychów chcą wrócić do tej praktyki.

badanie przez lekarza
Znów będzie można skorzystać z weekendowych badań · fot. ZUS


Badania profilaktyczne to podstawa, by zachować zdrowie. Wcześnie wykryte choroby łatwiej bowiem zwalczyć. Jak jednak nie bez racji zauważyła tyska radna Aleksandra Wysocka-Siembiga, nie zawsze ludzie mają na to czas, bo często pracują.

- Sama kiedyś brałam udział w organizacji akcji typu Biała Sobota albo Biały Weekend i chciałabym zaproponować, czy moglibyśmy na terenie naszego miasta raz na pół roku zrobić taką akcję, kiedy ludzie mogliby się zbadać, zrobić podstawowe badania typu USG, UKG serca itd.? - skierowała pytanie do władz Tychów.

Jak dowiadujemy się w tyskim magistracie, tego typu możliwość wykonania weekendowych badań była planowana w zeszłym roku.

- Byliśmy bardzo już zaawansowani w organizacji wspólnie z centrum handlowym, z podmiotami medycznymi, które w jakimś zakresie takie podstawowe badania mogłyby realizować. No ale niestety, pandemia nastała, centrum zostało zamknięte i to się nie udało, ale wrócimy do tego tematu - zapewnił Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Jak dodał, tyski dzień zdrowia być może uda się zorganizować jesienią. Niewykluczone też, że takie badania podstawowe będzie można zrobić w punktach szczepień.

- Jest szansa, że też jakieś pieniądze na to możemy dostać od wojewody w ramach finansowania promocji szczepień, więc mam nadzieję, że nam się to uda zrobić trochę szybciej niż jesienią, a do dnia zdrowia również, mam nadzieję, że wrócimy, jeśli tylko warunki pozwolą- podkreślił wiceprezydent.

raz / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.