Wiadomości

  • 13 lipca 2021
  • wyświetleń: 426

Okołoporodowe błędy medyczne. Jakie roszczenia przysługują poszkodowanym?

Materiał partnera:

Opieka okołoporodowa nie zawsze wygląda tak, jak powinna. W polskich szpitalach nierzadko dochodzi do łamania praw pacjentek ciężarnych, oczekujących szczęśliwego rozwiązania. Gdy standardy nie są przestrzegane, a personel medyczny postępuje wbrew posiadanej wiedzy. Działanie, które jest sprzeczne z zasadami praktyki lekarskiej, może zostać zdefiniowane, jako błąd medyczny. Takiego błędu dopuszczają się nie tylko lekarze, ale również pielęgniarki i położne. Za każde zaniedbanie, wskutek którego dojdzie do szkody, poszkodowani mogą ubiegać się rekompensaty.

matka, dziecko, noworodek


Zadośćuczynienie za krzywdę, wyrządzoną przez personel medycznyPrzykładem świadczenia pieniężnego, przyznawanego poszkodowanemu pacjentowi za poniesione cierpienie, jest zadośćuczynienie. To rodzaj jednorazowego roszczenia, o które wnosi się na drodze postępowania sądowego. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana przez sąd i powinna odpowiadać skali cierpień, poniesionych przez pacjenta oraz jego bliskich. Kwoty te bywają bardzo różne i wynoszą od kilku tysięcy do nawet kilku milionów złotych. Należy podkreślić, że zadośćuczynienie za okołoporodowe błędy medyczne może zostać przyznane dla dziecka, a także na rzecz jego rodziców, którzy też mierzą się z ogromną krzywdą, wyrządzoną podczas porodu.

Odszkodowanie i renta za błędy medyczne. Pomoc, która bardzo się przydajeOtrzymanie roszczeń za błąd popełniony przy porodzie zazwyczaj wiąże się z czasochłonnym i trudnym dochodzeniem swoich praw w sądzie. Poszkodowani często nie chcą wracać do bolesnych wydarzeń i na nowo przeżywać dramatu, z jakim musieli się zmierzyć przez błędne działanie personelu medycznego. Jednak świadczenia pieniężne bardzo pomagają w pogodzeniu się z trudną przeszłością. Ułatwiają też codzienne funkcjonowanie - zwłaszcza, gdy przez błąd okołoporodowy, rodzina mierzy się z niepełnosprawnością dziecka.

Oprócz zadośćuczynienia za krzywdę, poszkodowani mogą dochodzić również odszkodowania za szkody majątkowe oraz renty. Odszkodowanie ma za zadanie pokryć wszelkie wydatki związane z leczeniem, rehabilitacją, zakupem leków czy dostosowaniem mieszkania do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Z kolei renta jest rekompensatą za tzw. utracone widoki na przyszłość i zwiększone potrzeby. Jest przyznawana np. wtedy, gdy przez błąd medyczny, matka albo dziecko są niezdolni do pracy, muszą uczestniczyć w rehabilitacji bądź podejmować kosztowną terapię. Renta za błąd przy porodzie to świadczenie wypłacane okresowo. Ponadto wśród roszczeń przysługujących poszkodowanym, wymienia się zwrot kosztów pogrzebu. Może się o nie ubiegać rodzina zmarłej matki lub/oraz dziecka, jeśli ich śmierć nastąpiła przez błąd medyczny, co da się wykazać przed sądem. Prowadzeniem takich spraw zajmują się prawnicy z Ośrodka Pomocy Poszkodowanym. Zamów bezpłatny kontakt ze specjalistą i uzyskaj wsparcie, jakiego potrzebujesz.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.