tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 12 lipca 2021
  • 16 lipca 2021

[WIDEO, FOTO] 63-latka z Alzheimerem odnaleziona z pomocą drona

63-letnia kobieta, z którą od niedzieli, 11 lipca nie było kontaktu, odnalazła się w poniedziałek, 12 lipca po godzinie 13.00. Pomocny okazał się dron. Uwięzioną w grząskim strumieniu kobietę wypatrzył pilot urządzenia z katowickiej komendy wojewódzkiej. Trafiła w stanie hipotermii pod opiekę ratowników medycznych. Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach relacjonuje przebieg akcji.63-letniej kobieta z zanikami pamięci wyszła z domu w niedzielę, 11 lipca w godzinach popołudniowych. Policja została powiadomiona o jej zaginięciu. Stróże prawa z Tychów niezwłocznie rozpoczęli poszukiwania. W ustalenie miejsca pobytu zaginionej zaangażowane były wszystkie patrole w mieście, a w szczególności policjanci Zespołu Poszukiwań KMP Tychy. Powiadomione zostały też jednostki ościenne. Policjanci sprawdzali miejsca, gdzie może przebywać kobieta oraz weryfikowali każdą informację mogącą pomóc w jej odnalezieniu. Wiadomo było, że 63-latka wyszła w koszuli nocnej, na której miała mieć założoną niebieską kurtkę.

Zaginięcie kobiety mogło mieć tragiczny finał. Policjanci, podejrzewając, że kobieta zgubiła się w rozległym terenie leśnym, pełnym rozlewisk i bagien, zaangażowali w poszukiwania znaczne siły i specjalistyczny sprzęt poszukiwawczy. Czas działał na niekorzyść zaginionej. Na szczęście uwięzioną w grząskim strumieniu kobietę wypatrzył pilot policyjnego drona z katowickiej komendy wojewódzkiej. Uratowana 63-latka w stanie znacznej hipotermii trafiła do szpitala.

63-latka z Alzheimerem odnaleziona z pomocą drona - 12.07.2021
63-latka z Alzheimerem odnaleziona z pomocą drona - 12.07.2021 · fot. KWP Katowice


W związku z podejrzeniem, że kobieta oddaliła się w kierunku lasu, a jego teren jest bardzo rozległy i pełen podmokłych, grząskich terenów, policjanci zwrócili się o pomoc w poszukiwaniach do jednostek Straży Pożarnej oraz Specjalistycznej Grupy Ratowniczej z psem poszukującym osób żywych. Ponadto mundurowi nawiązali kontakt z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, aby wykorzystać w poszukiwaniach drona z kamerą termowizyjną wysokiej rozdzielczości. W poszukiwaniach uczestniczyło 5 zastępów PSP i OSP - 30 strażaków wyposażonych w GPS, drony i quady, Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza (GPR) OSP Dąbrówka Mala (na materiale wideo widać moment ewakuacji osoby poszkodowanej przez m.in. członków GPR OSP Dąbrówka Mała), Grupa Ratownicza Stare Bielsko - 6 funkcjonariuszy wraz z psem, 10 dzielnicowych, 14 funkcjonariuszy referatu patrolowo-interwencyjnego KMP Tychy, 12 funkcjonariuszy wydziału kryminalnego i wydziału zajmującego się zwalczaniem przestępczości gospodarczej z KMP Tychy.

Policjanci rozłożyli siły na przeszukiwanie lasu i łąk, a drogi pożarowe i cieki wodne biegnące przez las były obserwowane przez drony. W poniedziałek po godzinie 13.00 pilot policyjnego drona dostrzegł kobietę, która leżała w cieku wodnym i nie potrafiła samodzielnie się z niego wydostać. Niezwłocznie na miejsce zostali skierowani strażacy na quadach, którzy z dużym trudem wydostali uwięzioną kobietę z grząskiego terenu i udzielili jej pierwszej pomocy. Policjanci potwierdzili, że to zaginiona mieszkanka Tychów. Uratowana 63-latka przekazana pod opiekę załodze pogotowia, które przewiozło ją do szpitala. W wyniku wstępnego badania ratownicy stwierdzili u kobiety znaczną hipotermię.

Na szczęście policjanci i pozostałe służby zdążyły odnaleźć zaginioną kobietę. Prawdopodobnie kilka godzin później wyczerpana 63-latka mogła całkiem osunąć się do wody i utonąć. Na szczęście pomoc przyszła na czas.

ar / tychy.info
źródło: 112tychy.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.