Wiadomości

  • 9 lipca 2021
  • wyświetleń: 2231

Abp. Skworc zrezygnował z kilku funkcji w związku z zaniedbaniami

Archidiecezja Krakowska opublikowała 9 lipca komunikat dotyczący metropolity katowickiego Wiktora Skworca, który był biskupem tarnowskim w latach 1998-2011. Zawiera on informacje o decyzjach arcybiskupa podjętych w związku z przeprowadzonym postępowaniem w celu zbadania zaniedbań wykorzystania seksualnego wobec osób małoletnich, jakiego dopuściło się dwóch kapłanów diecezji tarnowskiej. Duchowny poprosił o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, czyli pomocnika z prawem następstwa do stolicy biskupiej.

Abp Wiktor Skworc
Abp Wiktor Skworc · fot. archidiecezjakatowicka.pl


"Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka Vos estis lux mundi, Stolica Apostolska - w następstwie zgłoszenia dokonanego przez abp. Wiktora Skworca - przeprowadziła postępowanie w celu zbadania sygnalizowanych zaniedbań wykorzystania seksualnego popełnionego wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów tej diecezji.

Po zakończeniu powyższego dochodzenia i w związku ze swoimi wcześniejszymi oświadczeniami, abp Wiktor Skworc:

  • złożył rezygnację z członkostwa w Radzie Stałej Konferencji Episkopatu Polski;
  • złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Komisji ds. Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski;
  • zobowiązał się wesprzeć finansowo - z prywatnych środków - wydatki diecezji tarnowskiej związane ze sprawami wykorzystania seksualnego;
  • poprosił o wyznaczenie Arcybiskupa Koadiutora


- czytamy w komunikacie, jaki wydało Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej w dniu 9 lipca.

Jak powiedział Polskiej Agencji Prasowej rzecznik archidiecezji krakowskiej ks. Łukasz Michalczewski, Abp Skworc nadal będzie pełnił obowiązki metropolity katowickiego, ale poprosił Stolicę Apostolską o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora, co oznacza, że będzie to biskup pomocniczy z prawem następstwa na stolicy biskupiej.

ar / tychy.info

źródło: Archidiecezja Katowicka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.