Wiadomości

  • 9 lipca 2021
  • wyświetleń: 1144

Nie zostawiaj dziecka w rozgrzanym samochodzie - działania służb

Na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "Paprocany" odbyła się inauguracja spotkań z cyklu "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą". Projekt zainicjowali tyscy policjanci i zrealizowali przy wsparciu współorganizatorów przedsięwzięcia. Uczestnicy, oprócz edukacji z zakresu bezpieczeństwa oraz oglądania pokazu strażaków, mogli spróbować swoich sił w udzielaniu pierwszej pomocy. Tłumaczono również, dlaczego nie należy zostawiać dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie.

Działania profilaktyczne na terenie OW Paprocany - 08.07.2021 · fot. 112tychy.pl


Policjanci z Tychów zorganizowali spotkanie w ramach kampanii informacyjno-edukacyjnej MSWiA „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Mundurowi przedsięwzięcie zrealizowali przy pomocy współorganizatorów, którymi byli:

  • Państwowa Straż Pożarna w Tychach,
  • Oddział Rejonowy Śląskiego WOPR w Tychach,
  • Straż Miejska w Tychach,
  • 112 Tychy - portal internetowy


Akcja poświęcona bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą miała na celu propagowanie właściwego zachowania w rejonie akwenów, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, czy uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków i utonięć. Istotnym punktem programu była prezentacja pomocy zamkniętemu w rozgrzanym pojeździe dziecku lub zwierzęciu. Upały stanowią poważne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale również dla zwierząt.

Pozostawienie pupila w szczelnie zamkniętym samochodzie stanowi dla niego poważne niebezpieczeństwo. Podobnie, jak w przypadku ludzi, może dojść do przegrzania organizmu, co prowadzi do zagrożenia życia lub zdrowia. Zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z tą niebezpieczną podczas upałów sytuacją mogą uratować komuś życie. Bądźmy zatem rozsądni i odpowiedzialni, stosując się do podstawowych zasad można uniknąć wielkiej tragedii. Sposób uwolnienia pozostawionego dziecka w samochodzie został zaprezentowany przez funkcjonariuszy tyskiej Straży Pożarnej.

Przedsięwzięcie było doskonałą okazją do rozmów na temat bezpieczeństwa podczas wakacji. Dzieci bardzo aktywnie uczestniczyły w rozmowie profilaktycznej z policjantką. Młodzi uczestnicy spotkania otrzymywali od mundurowych książeczki związane z promocją akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" oraz ulotki dotyczące konkursu „artystyczny przeWODNIK".

Na zasady bezpiecznej kąpieli zwracali uwagę także policjanci ogniwa wodnego, funkcjonariusze Straży Miejskiej, oraz WOPR-u, którzy na co dzień dbają o bezpieczeństwo wypoczywających nad jeziorem Paprocany.

Osoby obecne podczas działań profilaktycznych mogły także sprawdzić swoje umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej podczas symulacji wypadku z udziałem rowerzysty oraz skorzystać z fachowej wiedzy policjantów z wydziału ruchu drogowego. Policjanci drogówki w sposób szczególny apelują o jazdę zgodną z przepisami i zachowanie ostrożności na drodze. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych.

Służby składają podziękowania dla firmy złomuj.pl - Autorecykling z Radostowic za przekazanie pojazdu do akcji profilaktycznej oraz pomocy drogowej Auto SOS za jego przetransportowanie.

ar / tychy.info

źródło: 112tychy.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.