tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 8 lipca 2021
  • 11 lipca 2021

W Tychach powstanie nowy mural - rozstrzygnięto konkurs

29 czerwca rozstrzygnięto konkurs na wykonanie projektu graficznego muralu na ścianie SP nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25 w Tychach. Laureatem konkursu ogłoszonego w maju został Daniel Kaliński - artysta od lat związany m.in. ze street artem.

Projekt muralu, który powstanie na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach
Wizualizacja muralu, który powstanie na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach · fot. Daniel Kaliński


W 2020 powstał mural Zofii Nałkowskiej, który bardzo spodobał się tyszanom. Miejskie Centrum Kultury w Tychach, chcąc kontynuować zapoczątkowane w ubiegłym roku działania rewitalizujące przestrzeń miejską z wykorzystaniem muralu jako ekspresyjnej formy przekazu artystycznego, zaprosiło artystów do twórczych działań także w tym roku. W maju 2021 r. ogłoszono konkurs na projekt muralu, który ma powstać na ścianie Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego przy ul. Harcerskiej 25.

Kryteria regulaminowe konkursu spełniło 15 prac. Komisja Konkursowa w składzie:

  • Anna Syska, historyczka i popularyzatorka architektury, Miejski Konserwator Zabytków w Tychach, przewodnicząca jury,
  • Michał Kubieniec, kulturoznawca, kurator Street Art Festiwal w Katowicach w latach 2011-2016,
  • dr Patryk Oczko, historyk sztuki, kustosz dyplomowany, kierownik Działu Urbanistyki, Architektury i Sztuk Wizualnych Muzeum Miejskiego w Tychach,
  • Magdalena Łuka - magister sztuki, naczelnik Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej,
  • Aldona Iwaniuk - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 22 z Oddziałami Integracyjnymi im. Rafała Pomorskiego,


przyznała nagrodę w wysokości 5 000 zł Danielowi Kalińskiemu z Warszawy.

Projekt muralu, który powstanie na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach
Projekt muralu, który powstanie na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 22 w Tychach · fot. Daniel Kaliński


Zdaniem Komisji Konkursowej zwycięski projekt prezentuje wysoki poziom artystyczny. Autor w zaproponowanej pracy nawiązuje do twórczości patrona szkoły (na ścianie której znajdzie się mural) - Rafała Pomorskiego.

Według Komisji: "Doświadczenie laureata gwarantuje należyty poziom realizacji muralu. Projekt posiada potencjał edukacyjny. Praca stonowana kolorystycznie, modernistyczna w formie, geometryczna, nawiązuje do otoczenia".

Prace nad muralem planowane są w drugiej połowie września. Laureat konkursu przeprowadzi także z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 22 warsztaty artystyczne nawiązujące do powstającego muralu, a tym samym także do malarstwa Rafała Pomorskiego - patrona szkoły, którego twórczość stała się inspiracją do powstania nagrodzonego w konkursie projektu. Wykonanie muralu związane jest ze Programem rewitalizacji dla miasta Tychy.

Po autorze projektu muraluLaureat konkursu - Daniel Kaliński ‘CHAZME718’ (ur. 1980, Lufen, Szwajcaria) od 1996 związany jest ze street art'em. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jest absolwentem Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Warszawskiej (dyplom pod kierunkiem doktora Piotra Molskiego). W swojej twórczości, zarówno prezentowanej na płótnach, jak i murach, łączy elementy sztuki miejskiej z architektonicznymi i geometrycznymi motywami. Zajmuje się także ilustracją, malarstwem i projektowaniem graficznym. Jego prace można zobaczyć na murach takich miast jak: Praga, Berlin, Lille, Warszawa, Gdańsk, Łódź, Wrocław, Szczecin, Kraków. Wystawiał swoje prace m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi, Berlinie, Monachium, San Francisco, Dortmund, Glasgow i Taiwanie.

ar / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.