Wiadomości

  • 10 lipca 2021
  • wyświetleń: 3330

Mozaika ze śmieci i kaplica zadumy w ramach MEDS w Tychach

W połowie sierpnia do Tychów przyjadą designerzy i architekci z prawie 20 krajów, by wziąć udział w międzynarodowym projekcie Meetings of Design Students (MEDS), który jest okazją do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią. W ramach projektu powstaną także specjalne instalacje. W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów”. Z kolei w Parku Północnym powstanie projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”.

meds tychy
Projekt lustrzanej „kaplicy zadumy, która postawnie w Parku Pólnocnym · fot. materiały prasowe


- W 2010 roku kilku znajomych wpadło na pomysł, by wspólnie sobie pomagać, dawać możliwości rozwoju, a jednocześnie tworzyć projekty dla konkretnych środowisk i lokalnych społeczności. Od tego czasu MEDS zapewnia przestrzeń do wymiany pomysłów i idei związanych z architekturą, wzornictwem przemysłowym, grafiką, modą i fotografią - mówi Magdalena Storożenko - President of MEDS Silesia Foundation, odpowiedzialna za realizację tegorocznej, polskiej edycji projektu.

MEDS to jednak nie tylko warsztaty.

- To także ambitni, zaangażowani designerzy i architekci, którzy wspierają się wzajemnie w swoich działaniach. Uczestnicy warsztatów sami stają się później tutorami, organizują wydarzenia we własnych krajach oraz kolejne warsztaty - dodaje Magdalena Storożenko.

Do Polski przyjedzie 60 uczestników m.in. z Libanu, Irlandii i Kosova. Uczestnicy przez dwa tygodnie będą mieszkali w różnych częściach miasta, jednak i „bazą” będzie Browar Obywatelski w Tychach.

Oprócz tego, uczestnicy MEDS'a zrealizują 2 projekty w Tychach oraz po jednym w Katowicach i Dąbrowie Górniczej. 2 projekty powstaną również dla Metropolii GZM.

meds tychy
W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów” · fot. materiały prasowe


- W tunelu na al. Jana Pawła w Tychach powstanie mozaika z „odpadów”. Będzie miała za zadanie ukazać nowe spojrzenie na to miejsce oraz poruszyć problem zalewających świat w ogromnych ilościach odpadów. Autorami projektu są Errita Zuna,Elira Beqaj z Kosova, a będzie go realizował zespół z Libanu i Irlandii: Vanessa Chamilian, Deimis Bakunas i Andrew Byrne - mówi M. Storożenko.

Z kolei w Parku Północnym powstanie projekt lustrzanej „kaplicy zadumy”, która dzięki lustrzanej elewacji wtapia się w otaczającą zieleń. Jego autorem jest irlandzki architekt Kieran Donnellan.

meds tychy
fot. materiały prasowe


MEDS to nie tylko spotkania młodych, ambitnych ludzi, ale także wiedza, która z tych spotkań wynika.

- Wiedza zdobyta na MEDS Revival 2021 to wiedza dotycząca, między innymi polskiego wzornictwa, które przyciąga niemożliwym do pomylenia z żadnym innym, niszowym (w skali świata) charakterem. Na tym oparta jest strategia promocyjna edycji 2021 oraz wydarzenia towarzyszące. To właśnie te etnograficznie wyjątkowe aspekty polskiej kultury mają być inspiracją dla projektów realizowanych przez uczestników warsztatów - podkreśla Kamila Haja - vice-president od MEDS Silesia Goundation.

Od 2010 roku w ramach MEDS zrealizowano kilkadziesiąt projektów m.in. w Belgii, Grecji, Serbii, Rumunii czy Libanie.

Więcej informacji na temat MEETINGS OF DESIGN STUDENTS można znaleźć na stronie medsworkshop.com/meds-silesia-workshop/ lub na FB MEDS Workshop.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.