Wiadomości

  • 30 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3712

[Historyczne zdjęcie] Pomnik Powstańca Śląskiego w 1930 roku

Dziś prezentujemy kolejne zdjęcie ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Tym razem fotografia przedstawia Pomnik Powstańca Śląskiego na pl. Wolności. Zdjęcie zostało wykonane w 1930 roku.

Pomnik Powstańca Śląskiego w 1930 roku
Pomnik Powstańca Śląskiego w 1930 roku · fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe


Odlany z brązu pomnik autorstwa Wincentego Chorębalskiego poświęcony tyszanom poległym w powstaniach śląskich został odsłonięty w 1930 r. Przedstawia postać młodego mężczyzny z szablą w prawej dłoni.

Zburzony przez hitlerowców we wrześniu 1939 r., stanął ponownie na cokole w 1958 r. jako postać ze sztandarem w tym samym geście, choć już bez szabli. Posąg wykonał tyski artysta rzeźbiarz Augustyn Dyrda, który był naocznym świadkiem burzenia pierwotnej rzeźby przez Niemców. W 2007 roku zrekonstruował przedwojenną postać powstańca, ponownie z szablą w dłoni.

Posiadacie w swoim domowym archiwum zdjęcia przedstawiające Tychy, którymi chcielibyście się podzielić z innymi Czytelnikami? Zachęcamy do przesyłania fotografii poprzez http://www.tychy.info/wyslijinfo

ab / tychy.info

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj