Wiadomości

  • 28 czerwca 2021
  • 29 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3865

W Parku Północnym powstanie naturalny plac zabaw i psi wybieg

Urząd Miasta Tychy ogłosił właśnie przetarg na wykonanie w Parku Północnym naturalnego placu zabaw oraz psiego wybiegu.

plac zabaw
Projekt placu zabaw przygotowała krakowska pracownia k.


Park ten jest bardzo cennym przyrodniczo obszarem, dlatego obydwie inwestycje będą zakładały minimalną ingerencję, a prace będą prowadzone pod nadzorem przyrodniczym.

- Plac zabaw będzie wykorzystywał podmokły charakter terenu (powstanie na miejscu rozebranego placu zabaw). Nie będzie to typowy plac zabaw z urządzeniami zabawowymi, a ogród z drewnianych kładek, tuneli z żywej wierzby, zręcznościowego linowego toru, głazów i wielkiej piaskownicy - mówi Jan Cofała - naczelnik wydziału Innowacji i Inwestycji UM Tychy.

W ramach inwestycji zrealizowane zostaną także ścieżki z przepuszczającej wodę nawierzchni mineralno-żywicznej oraz mała architektura (ławki i kosze na śmieci). To nie wszystko. W Parku Północnym powstanie także drugi w Tychach wybieg dla psów projekt wybiegu przygotowała tyska pracownia architektoniczna Paradox).

- Ogrodzony psi wybieg będzie złożony z dwóch części: strefy wolnego wybiegu i części zręcznościowej z indywidualnie zaprojektowanymi elementami drewnianymi. Dobór urządzeń i charakter psiego wybiegu został zaprojektowany w oparciu o wyniki ankiety internetowej udostępnianej przez UM jesienią 2019 roku - mówi Jan Cofała.

W listopadzie 2019 roku w Parku odbył się także spacer badawczy (zorganizowany przez TZUK i Wydział Innowacji i Inwestycji). Podczas spaceru mieszkańcy zwracali uwagę na to, jak cennym przyrodniczo obszarem domem, dla wielu gatunków zwierząt i roślin jest Park Północny. Odpowiadając na obawy części mieszkańców urząd miasta zdecydował się wykonać ekspertyzę przyrodniczą oceniającą wpływ budowy psiego wybiegu na faunę parku. Wskazywały, w jaki sposób chronić płazy będące pod ochroną.

- Ekspertyza przygotowana przez Firmę Avesnature wykazała, że budowa psiego wybiegu nie wpłynie negatywnie na faunę w Parku i określiła metody ochrony populacji płazów w trakcie realizacji inwestycji - dodaje naczelnik Cofała.

Wszystkie wykopy będą kontrolowane na możliwość obecności i uwięzienia drobnych zwierząt 2 razy dziennie - przed rozpoczęciem prac, po ich zakończeniu oraz bezpośrednio przed zasypywaniem wykopów. W przypadku stwierdzenia obecności zwierząt zostaną one wypuszczone w południowej części Parku.

- Odpowiadając na potrzeby naszych mieszkańców chcemy tworzyć przyjazne dla nich przestrzenie, także w Parku Północnym, ale przy poszanowaniu przyrody i zachowaniu naturalnego charakteru tego wyjątkowego miejsca. Dziękuję za ogromne zaangażowanie wszystkim mieszkańcom biorącym udział w spacerze badawczym czy wypełniającym ankiety. Mam nadzieję, że wspólnie wypracowane rozwiązania zadowolą każdego odwiedzającego park - mówi Hanna Skoczylas - z-ca prezydenta miasta Tychy.

Obie inwestycje - plac zabaw i psi park mają być zrealizowane jeszcze w tym roku.

ab / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.