tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 23 czerwca 2021

Nielegalne gry hazardowe w województwie śląskim

Materiał partnera:

W związku z pandemią i małą liczbą legalnych klubów hazardowych w Polsce, rozpowszechniły się nielegalne lokale. Każdego tygodnia policja odkrywa podziemne punkty gier i zamyka je. Co więcej, niektóre z nich nawet nie próbują się ukrywać, świadcząc swoje usługi w kioskach, piwnicach, sklepach, czy zamkniętych lokalach gastronomicznych.

Mimo dość surowych kar za taką działalność, operatorzy podziemia podejmują ryzyko, gdyż ich zyski są całkowicie niewspółmierne. Pandemia całkowicie odmieniła życie Polaków, którzy szukają każdego pretekstu, by wyjść na zewnątrz. Nic dziwnego, że gdy wszystkie legalne lokale są zamknięte, ludzie udają się do tych nielegalnych.

Jak donoszą dziennikarze, do klubów hazardowych wpuszczane są nawet nieletnie nastolatki, które również tracą tam pieniądze.

Nielegalne gry hazardowe w województwie śląskim


Wiosną 2021 roku policja w Wodzisławiu Śląskim wpadła na trop innego lokalu, który mieścił się w salonie fryzjerskim. Okna były zasłonięte czarnymi tkaninami, co nie uchroniło przed przybyciem operatorów. Miejscowi żartowali, że chytry plan organizatorów polegał na tym, aby klienci wychodzili z takimi samymi fryzurami, z jakimi przyszli.

Mniej więcej w tym samym czasie policja skonfiskowała w Rydutlovi kilka automatów do gier hazardowych, przebranych za zwykłe lokale.

Według policyjnych statystyk, tylko od początku roku w województwie śląskim zlikwidowano kilkadziesiąt nielegalnych kasyn. Pracy dla stróżów prawa jest rzeczywiście dużo, zwłaszcza że rząd zalegalizował kasyna, a niektóre z nich nadal działają bez koncesji.

Według badań opinii publicznej, ponad 37% Polaków w wieku 15 lat i więcej regularnie gra w gry hazardowe. Ponad 27 tysięcy jest uzależnionych od hazardu. Większość osób uprawiających hazard to mężczyźni w wieku od 18 do 24 lat. Ta warstwa społeczeństwa ma nadzieję wzbogacić się, obstawiając kilka zakładów na automatach lub w ruletce.

Nie każdy jednak dąży do tego, aby dostać się właśnie do kasyna stacjonarnego. Wiele osób woli grać w Internecie, pomimo wszelkich prób rządu, aby zablokować nielegalne kasyna internetowe. Od początku roku zablokowanych zostało 14 000 stron, ale większość z nich nadal działa poprzez mirrory. Przykłady takich instytucji, w których nadal grają o złotówki tysiące Polaków, można znaleźć na stronie internetowej twinspin.

Nawet grzywny do 100 tys. zł i artykuły karne przewidujące do 3 lat więzienia nie działają. Szczególnie te środki są bezsilne wobec zagranicznych stron internetowych. Jedyne, co egzekwujący prawo mogą z nimi zrobić, to je zablokować. A jak już się przekonaliśmy, ten środek nie jest zbyt skuteczny.