Reklama

Wiadomości

  • 23 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1279

Nowoczesna karetka trafi do stacji pogotowia ratunkowego w Tychach

W najnowszej generacji respiratory, dostępne od kilku miesięcy na rynku europejskim, wyposażone będą nowe karetki Renault Masters Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. WPR wypuszcza na ulice śląskich miast kolejne, żółte ambulanse. Ich wartość to ponad 5 mln zł. Zakup sfinansowała Unia Europejska.

karetka
fot. Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach


- Ze względu na bezpieczeństwo ratowników medycznych i pacjentów, sukcesywnie wymieniamy flotę karetek - mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. - Nowe ambulanse mają bardzo dobre wyposażenie medyczne: defibrylatory, pompy infuzyjne, ssaki, deski, materace próżniowe, podbieraki oraz najnowszej klasy respiratory, za pomocą których będziemy mogli ratować również dzieci.

To istotne, bo respiratory, z których korzystamy obecnie, pozwalają nam na udzielanie pomocy pacjentom ważącym powyżej 30 kilogramów. Urządzenie MEDUMAT STANDARD 2 używane jest na rynku europejskim dopiero od kilku miesięcy.

- Ma wszystkie tryby respiratoterapii stosowane również na oddziałach intensywnej terapii - tłumaczy Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i Planowania.

Respirator posiada funkcję ciśnienia szczytowego, opcję ustawienia dodatniego ciśnienia końcowowydechowego, współpracuje z ewentualnym oddechem pacjenta itd. Wcześniej większości tego typu funkcji w jednym urządzeniu nie mieliśmy.

Nowe karetki trafią do stacji pogotowia w:
  • Kaletach,
  • Bytomiu,
  • Piekarach Śląskich,
  • Gliwicach (Centrum oraz autostrada A1),
  • Pawłowicach (powiat gliwicki),
  • Pszczynie,
  • Tychach i Katowicach (Kostuchna i Szopienice).


Kosztowały ponad 5,2 mln zł, z czego 5 milionów zł to dofinansowanie unijne, reszta pochodzi ze środków WPR. To już kolejne, żółte ambulanse, które w ostatnim czasie pojawiły się na ulicach śląskich miast.

Pierwsze wyjechały do akcji w grudniu 2020 roku. Kosztowały 4,4 mln zł, ich zakup również sfinansowała Unia Europejska. Obecnie WPR w Katowicach przygotowuje się do zakupu 7 kolejnych karetek.

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach ma 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Ambulanse zmienia się średnio co 5 - 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów. Zgodnie z wytycznymi ministra zdrowia, do 2028 r. wszystkie karetki mają mieć żółty kolor.

ab / tychy.info

źródło: Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.