Wiadomości

  • 22 czerwca 2021
  • wyświetleń: 462

Czeka cię egzamin ósmoklasisty? Przygotuj się z języka angielskiego

Materiał partnera:

Już wkrótce, bo w ostatnim tygodniu miesiąca, odbędą się tegoroczne egzaminy ósmoklasisty. Jest to zatem tak naprawdę ostatnia prosta, którą dobrze jest wykorzystać na ostatnie powtórki. Dzięki nim możliwe jest odświeżenie w swojej pamięci wszystkich informacji, które ułatwią zdanie poszczególnych testów na wysokim poziomie. W końcu uzyskane na nich punkty są później brane pod uwagę w rekrutacji i mogą stanowić przepustkę do wymarzonej szkoły średniej. Wśród egzaminów znalazł się również ten sprawdzający wiedzę z wybranego przez ucznia obcego języka nowożytnego. Przeważająca większość ósmoklasistów wybiera oczywiście angielski, który jest obecnie powszechnie używany, a przez większość również dobrze znany. Nie należy natomiast rezygnować z sięgnięcia do podręczników do angielskiego, ponieważ tylko to umożliwia najlepsze wykorzystanie posiadanych na egzaminie 90 minut.

Czeka cię egzamin ósmoklasisty? Przygotuj się z języka angielskiego


Usystematyzuj posiadaną wiedzęPrzygotowując się do jakiegokolwiek egzaminu bardzo łatwo wpaść w swoistą panikę, która dosięga uczniów przede wszystkim w ostatnim momencie. Wówczas wiele ósmoklasistów rozpoczyna bardzo nerwowe powtórki, które nie przynoszą nic innego, oprócz mylnego wrażenia o całkowitym braku wiedzy. Dobrze zatem tego uniknąć poprzez odpowiednie rozplanowanie powtórek, które należy oprzeć na przerobionych dotąd podręcznikach do angielskiego. Nie jest dobrym pomysłem wprowadzanie całkowicie nowej wiedzy bądź innych niż dotychczas książek. Zamiast tego, warto przejrzeć poszczególne rozdziały i zagadnienia oraz zaznaczyć te, które sprawiają największy problem lub nie zapadły w pamięci na dłużej. Może być to zarówno jeden z czasów przeszłych, jak i słownictwo z konkretnych działów, które wchodzą w skład zagadnień do egzaminów. To właśnie od nich należy rozpocząć przygotowania i dopiero po ich przyswojeniu przejść do łatwiejszych tematów.

Wykonuj arkusze z języka angielskiegoChcąc w najlepszy możliwy sposób przygotować się do egzaminu ósmoklasisty z języka obcego, dobrze jest nie pozostawać jedynie przy podręcznikach do angielskiego. Właśnie z tego powodu tak wiele osób poleca rozwiązywanie arkuszy z poprzednich lat. Oczywiście naiwnym byłoby myśleć, że zadania w tym roku się powtórzą, jednak mogą one być do siebie podobne. Często rodzaje poleceń są niemalże takie same, dlatego właśnie przećwiczenie ich przed egzaminem jest doskonałym pomysłem. Nie jest to natomiast jedyna korzyść z tego sposobu na przygotowanie. Kolejną z nich jest bez wątpienia szansa na przyzwyczajenie się do tego, jak wygląda sam arkusz oraz znalezienie własny sposób na jego rozwiązanie. Dzięki temu, kiedy nadejdzie czas egzaminu, na pewno nic cię nie zaskoczy i podejdziesz do niego ze znacznie większym spokojem. Nie warto również pomijać zadań pisemnych, ponieważ to właśnie one wymagają użycia specjalistycznych, typowych dla danych form wyrażeń oraz słów.

Naucz się słuchaćZnajomość języka to nie tylko umiejętność poprawnego pisania czy wypowiadania się, ale również rozumienia wypowiedzi innych osób. Dlatego też zadania ze słuchania znajdują się na każdym możliwym egzaminie z angielskiego, również na tym kończącym edukację na poziomie podstawowym. Dobrze jest zatem się do nich przygotować, ponieważ ich poprawne rozwiązanie zapewnia naprawdę dużą liczbę tak ważnych w tym przypadku punktów. Żeby trenować rozumienie ze słuchu, doskonałym pomysłem jest sięgnięcie do podcastów. Należy jednak zwrócić uwagę na to, żeby były one przeznaczone dla osób uczących się języka, ponieważ używane tam słowa są nie tylko dopasowane do danego poziomu, ale przede wszystkim nie są one pochodzenia potocznego. W końcu na egzaminie wymagana jest bardziej oficjalna, w pełni poprawna wersja, którą można znaleźć chociażby w podręcznikach do angielskiego.