Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • wyświetleń: 608

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?

Materiał partnera:

Chcesz nauczyć swoje dziecko jazdy na rowerze? Podpowiadamy jak zrobić to w bezpieczny i efektywny sposób. Zapoznaj się z poniższymi poradami na temat nauki jazdy na rowerku.

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze?


Nauka jazdy na rowerze przypomina pod pewnymi względami naukę czytania. Obie umiejętności należą do grupy zdolności, które są powszechnie znane, rozumiane i praktykowane w społeczeństwie. Jedna i druga są również bardzo przydatne oraz raz zdobyte pozwalają nam z nich korzystać przez całe życie. Z tego też względu w życiu rodziców przychodzi moment kiedy muszą podjąć pierwszy krok w procesie nauki jazdy na rowerze swojej pociechy. Poniżej postaramy się przedstawić garść porad, które sprawią, że nauka przebiegnie owocnie i będzie niesamowitym przeżyciem zarówno dla dziecka jak i rodzica.

Nie zrazić dziecka do jazdy na rowerze czyli o bezpieczeństwie słów kilka
Jeszcze nie tak dawno najczęściej stosowaną metodą nauki dzieci jazdy na rowerze była technika ,,prób i błędów”. Oczywiście w proces nauki jazdy na rowerze upadki są niejako wpisane ale warto zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo. Zakup kasku dla dziecka nie jest zatem kwestią dyskusyjną ale powinien być obligatoryjny. Im bardziej bezpieczne będzie dziecko tym pewniej będzie stawiać swoje pierwsze kroki podczas nauki jazdy.

Stopniowy proces nauki jazdy na rowerzeTak się składa, że każdy maluch jest nieco inny. Rozwija się w różnym tempie i to co sprawdza się w przypadku jednego dziecka może okazać się fiaskiem w przypadku innego. Dlatego też jako rodzic nie powinniście zniechęcać dziecka do nauki przechodzeniem od razu do trudnych elementów. Wrzucenie dziecka na przysłowiową ,,głęboką wodę” czyli rowerek z pedałami może zadziałać w niektórych przypadkach ale w większości sprawi, że pociecha najzwyczajniej będzie miała uraz do nauki jazdy.

Naukę zacznij od utrzymania równowagiSam proces nauki jazdy na rowerze można rozpocząć już dość wcześnie. Dzieci w okolicach pierwszego roku życia mogą bowiem już uczyć się utrzymywania równowagi. W tym celu warto zakupić rowerek biegowy, który pozwoli zaznajomić się dziecku z kierowaniem jednośladem i utrzymywaniem równowagi co będzie niezwykle korzystne w dalszych etapach. Wybierając rowerek biegowy trzeba jednak uwzględnić wiek oraz wzrost dziecka. Podstawowe założenie jest takie aby pociecha mogła na rowerku biegowym mieć kontakt stóp z podłożem i odpychać się.

Czas na naukę pedałowania!Jeżeli dziecko opanuje już odpychanie się i utrzymywanie równowagi można przejść do kolejnego etapu - nauki pedałowania. Można do tego celu wykorzystać rowerek dziecięcy trójkołowy. Tego typu rowerki pozwalają dziecku swobodnie sterować, pedałując i nie przejmując się za nadto koniecznością utrzymywania równowagi. Co istotne dziecięcy rowerek trójkołowy najczęściej posiada możliwość przekształcenia go w klasyczny rowerek. Jeżeli zatem dziecko opanuje już naukę jazdy na rowerku trójkołowym to można przejść do następnego kroku.

Wystarczy wtedy odłączyć boczne podpory lub też zakupić klasyczny rowerek ( oczywiście dopasowany do wzrostu dziecka ) i przejść do nauki ,,prawdziwej jazdy”.

Nauka jazdy na rowerku - ostatni etapOstatni etap nauki jazdy na prawdziwym jednośladzie z perspektywy rodzica jest najbardziej stresujący ponieważ to właśnie wtedy grozi dziecku największe niebezpieczeństwo upadku. Warto zatem dobrać odpowiednie miejsce - płaskie podłoże ( najlepiej trawiaste ) oddalone od ruchu ulicznego.

Na tym etapie można pomóc dziecku poprzez zastosowanie asekuracyjnego kijka montowanego pod siodełkiem rowerku. Można wtedy wspomagać pierwsze korki dziecka i w odpowiednim momencie pozwolić mu na samodzielną jazdę.

Praktyka czyni mistrzaGdy dziecko będzie się już czuło pewnie i w miarę swobodnie będzie poruszać się na jednośladzie to nie pozostaje Wam jako rodzicom nic innego jak ,,szlifowanie” jego umiejętności jazdy poprzez wspólne wycieczki na rowerach!