Reklama

Wiadomości

  • 16 czerwca 2021
  • 17 czerwca 2021
  • wyświetleń: 2091

Nagroda Architektoniczna Polityki - przystań kajakowa w pierwszej 5

Przystań kajakowa na Paprocanach zaprojektowana przez pracownię architektoniczną RS+ Robert Skitek znalazła się w pierwszej piątce realizacji wyróżnionych w Nagrodzie Architektonicznej Polityki. Wyróżnienie w imieniu miasta odebrał we wtorek Maciej Gramatyka, Zastępca Prezydenta Miasta Tychy.

Przystań kajakowa nad Jeziorem Paprocańskim
Nagroda Architektoniczna Polityki - przystań kajakowa w pierwszej 5 · fot. Michał Janusiński / UM Tychy


15 czerwca podczas kameralnej uroczystości w Pawilonie Edukacyjnym „Kamień" po raz dziesiąty przyznana została Nagroda Architektoniczna POLITYKI. Decyzją jury Grand Prix Nagrody Architektonicznej „Polityki" za rok 2020 otrzymała pracownia eM4.Pracownia Architektury. Brataniec za projekt Pawilonu Edukacyjnego „Kamień" w Warszawie. Pracownia, kierowana przez Marcina Bratańca, głównego projektanta „Kamienia", największe sukcesy odnosi w projektowaniu obiektów użyteczności publicznej. Nagradzano ją m.in. za rewitalizację starówki w Gorlicach, rynku i targowiska w Mszanie Dolnej, rynku w Starachowicach, Centrum Nauki w podzamczu chęcińskim czy hali sportowej w Krakowie. „Kamień" jest kolejnym trofeum na tej liście obiektów dobrze służących mieszkańcom. Jego inwestorem jest Zarząd Zieleni m.st. Warszawy.

Poza Grand Prix tradycyjnie przyznana została także Nagroda Internautów. Z okazji 10-lecia nagrody postanowiono wyjątkowo zmienić formułę wyboru i zaproponowano internautom do wyboru nie pięć finałowych, ale i dodatkowe pięć wyróżnionych przez kapitułę redakcyjną obiektów, które były w gronie realizacji zgłoszonych przez nominujących.

Internauci w plebiscycie przeprowadzonym 14-25 kwietnia w serwisie Polityka.pl najwięcej głosów (25,3 proc.) oddali na Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, zaprojektowane przez NIZIO Design International, które było w dodatkowej piątce wyróżnionych obiektów. O jeden punkt procentowy wyprzedziło ono w głosowaniu Dworzec autobusowy w Kielcach (także jedna z wyróżnionych realizacji).

Loading...


Poza Pawilonem Edukacyjnym Kamień i Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w dziesiątce najlepszych realizacji roku 2020 w 10. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI znalazły się: Centrum Aktywności Lokalnej w Rybniku (Marlena Wolnik MWArchitekci), Elektrownia Powiśle w Warszawie (APA Wojciechowski), Hotel NOBU w Warszawie (Medusa Group), Przystań kajakarska MOSM w Tychach (RS+ Robert Skitek) oraz Concordia Design we Wrocławiu (MVRDV, Q2Studio), Dworzec autobusowy w Kielcach (Kamiński Bojaro­wicz Architekci), Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku (Krzysztof Jaraczewski i Radosław Kacprzak oraz PIG Architekci Michał Lah, Tomasz Grzesik) i Sanatorium Abrama Gurewicza w Otwocku (Grupa 5 Architekci).

Laureata Grand Prix tegorocznej edycji wybrało jury w składzie: Grzegorz Buczek, Anna Cymer, Paweł Dobrzycki, Feliks Falk, Marlena Happach, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś oraz przedstawiciele redakcji POLITYKI: Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński.

Nagroda Architektoniczna Polityki jest przyznawana, by pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia. Do przedsięwzięcia co roku zaproszone jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi - najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znanych artystów. Poprzez swoje nominacje wskazują oni najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w danym roku w 3 kategoriach:
  • realizacje architektoniczne (tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne (stadiony, mosty itp.),
  • rozwiązania urbanistyczne (osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe itd.)
  • sztuka w przestrzeni publicznej (instalacje artystyczne, pomniki itp.).


Więcej informacji o laureatach znajdą Państwo na stronie: polityka.pl/architektura oraz w najnowszym numerze tygodnika POLITYKA (25/2021).

Sponsorem Głównym Nagrody Architektonicznej POLITYKI jest firma ATLAS, a Partnerem Gali Finałowej Zarząd Zieleni m. st. Warszawy.

ar / tychy.info

źródło: materiały prasowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.