Reklama

Wiadomości

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3053

Nowe dowody osobiste - ważne terminy dla tyszan

Od 2 sierpnia będą wydawane nowe wzory dowodu osobistego, zawierające m.in. odcisk palca. Zmienią się terminy ważności wydawanych dowodów w zależności od wieku osoby ubiegającej się o dokument, a elektroniczna możliwość złożenia wniosku będzie możliwa tylko dla małoletnich do 12. roku życia.

Urząd Miasta Tychy - 06.2019
Urząd Miasta Tychy - 06.2019 · fot. tychy.info


Dowody osobiste będą wydawane według nowego wzoru - warstwa elektroniczna dowodu dla osoby powyżej 12 roku życia, będzie zawierała także cechę biometryczną czyli odciski palców, a warstwa graficzna dodatkowo także odwzorowanie własnoręcznego podpisu posiadacza dowodu. Odciski palców oraz podpis będą pobierane w siedzibie urzędu gminy podczas złożenia wniosku o wydanie dowodu osobistego.

Istotną zmiana jest to, że od 2 sierpnia nie każdy będzie miał możliwość elektronicznego złożenia wniosku. - Będzie to możliwe tylko dla małoletnich do 12 roku życia. Osoby powyżej 12 roku życia nie będą mogły tego zrobić. Konieczna będzie wizyta w Urzędzie (stanowisko nr 8 w BOK na parterze Urzędu Miasta w Tychach). Co więcej, wnioski elektroniczne o wydanie dowodu wg dotychczasowego wzoru będzie można złożyć najpóźniej do 26 lipca 2021 roku - mówi Anita Zdebel - naczelnik Wydziału Dowodów Osobistych w Urzędzie Miasta Tychy.

Od tego dnia przez tydzień, do 2 sierpnia - w ogóle nie będzie możliwości składania wniosków o wydanie dowodu osobistego elektronicznie. Ustawodawca w tym czasie będzie przygotowywał się do uruchomienia nowego systemu.

Nowością jest pojawienie się „mobilnej stacji urzędnika”. - W przypadku osób obłożnie chorych i niepełnosprawnych, które nie mogą dotrzeć do Urzędu, zostanie wdrożone nowe rozwiązanie - mobilna stacja urzędnika. Przedstawiciel Urzędu uda się do miejsca pobytu obywatela i wszystkie formalności związane z dowodem osobistym zostaną załatwione bez wychodzenia z domu - dodaje Anita Zdebel.

Zmienią się także terminy ważności nowych dowodów w zależności od wieku posiadacza tego dokumentu: dowody wydawane osobom do 12 roku życia będą ważne 5 lat, wydane osobom powyżej 12 roku życia - 10 lat. W przypadku chwilowego braku możliwości pobrania odcisków palców, dowód będzie wydawany na okres 12 miesięcy.

Co istotne, dotychczasowe dowody osobiste zachowują ważność do upływu terminów w nich określonych. Nie będzie konieczności wymieniać ich na nowe.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.