Wiadomości

  • 15 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1883

Tyskie Towarzystwo Fotograficzne zaprasza na warsztaty cyjanotypii

Warsztaty z cyjanotypii, prowadzone przez Iwonę Germanek i Darka Zakrzewskiego odbędą się w Tychach już w sobotę, 19 czerwca! Cyjanotypia to jedna z najstarszych technik fotograficznych, dająca zdjęcia o charakterystycznym błękitnym zabarwieniu, które zapewniają światłoczułe sole żelaza. Kolor ten możemy zmienić tonując odbitki w odpowiednich związkach, bądź po prostu w herbacie czy kawie.

cyjanotypia


Program warsztatów:  • omówienie sposobów na pozyskiwanie negatywów wykorzystywanych w technikach szlachetnych,
  • sporządzenie roztworu do cyjanotypii,
  • wykonanie odbitki negatywowej na papierze,
  • wykonanie fotogramu,
  • wykonanie odbitki na płótnie.


Organizatorzy zapewniają wszelkie materiały potrzebne do wykonania prac!

Cyjanotypia
Cyjanotypia · fot. Iwona Germanek


O prowadzących warsztaty:Iwona Germanek to absolwentka Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach oraz Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA. Jest studentką Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie. Członkini Związku Polskich Artystów Fotografików. Obecnie animatorka zajęć przy MDK Łaziska Górne, gdzie z jej inicjatywy powstała Pracownia Fotografii Alternatywnej. Prowadziła warsztaty w TIFF Center we Wrocławiu (mokry kolodion) oraz w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu (mokry kolodion, cyjanotypia). Uczestniczka wielu wystaw, między innymi w ramach Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych.

Darek Zakrzewski to absolwent Szkoły Fotografii Fotoedukacja w Katowicach. Przez kilka lat współpracował z gazetą „Dziennik Zachodni” jako fotoreporter. Od wielu lat współpracuje z Instytutem Mikołowskim im. Rafała Wojaczka, gdzie dokumentuje odbywające się tam spotkania z poetami, artystami. Brał udział w wielu wystawach, w tym w Festiwalu Fotografii w technikach dawnych i alternatywnych w Zabrzu. Wspólnie z Iwoną Germanek prowadził warsztaty fotograficzne w mikołowskim muzeum oraz we Wrocławiu.

Wydarzenie jest współfinansowane przez Miasto Tychy, w ramach Tyskich Inicjatyw Kulturalnych. Partnerzy i patroni: Miejskie Centrum Kultury w Tychach, portal tychy.info i Tychy Press Photo. Więcej informacji o Tyskim Towarzystwie Fotograficznym na stronie ttf.tychy.pl.

Udział jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy mailowe na adres info@ttf.tychy.pl. Ilość miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń. W jednym mailu może zostać zgłoszona tylko jedna osoba. Uwaga: nie wystarczy kliknąć na FB, że weźmie się udział w evencie, liczą się tylko zgłoszenia e-mailem!

Ważne: warsztaty odbędą się z zachowaniem reżimu sanitarnego, zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w dniu spotkania.

Zakwalifikowane osoby otrzymają potwierdzenie mailem. Warto sprawdzić folder ze spamem.

ar / tychy.info

źródło: Tyskie Towarzystwo Fotograficzne

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.