Wiadomości

  • 12 czerwca 2021
  • wyświetleń: 964

Tychy wysoko w Rankingu Miast Zrównoważonych Arcadis 2021

W maju podczas Konferencji Miasta Zrównoważone zaprezentowano zwycięzców drugiej edycji Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Badanie ocenia 50 największych miast w Polsce w trzech podstawowych obszarach zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka. Celem raportu jest porównanie, które miasta i na jakich polach radzą sobie najlepiej. W klasyfikacji Ogólnej Tychy znalazły się na 23. miejscu!

tychy z lotu ptaka
Tychy z lotu ptaka · fot. UM Tychy


Warszawa, Toruń, Zielona Góra - to zwycięskie miasta Rankingu Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis. Z kolei w obszarze działań na rzecz środowiska najlepszy był Koszalin.

„Ranking jest znakomitym sprawdzianem dla władz miejskich pokazującym, jak w przeciągu ostatnich kilku lat, poszczególne miasta radziły sobie w trzech obszarach zrównoważonego rozwoju” - wskazuje Jarosław Miziołek, Prezes Zarządu w Arcadis.

- Wiele projektów miejskich ma charakter synergiczny, poprzez co sprzyjają one zarówno poprawie jakości życia mieszkańców, realizują cele adaptacji do zmian klimatu oraz poprawiają stan środowiska czy infrastruktury - podkreśla.

Podstawą budowy rankingu był zbiór wskaźników szczegółowych, które przyporządkowano do jednego z trzech obszarów (ładów) zrównoważonego rozwoju: społeczeństwo, środowisko i gospodarka.

W którym miejscu tabeli uplasowały się Tychy?  • Klasyfikacja ogólna: Tychy zajęły 23. miejsce (19. miejsce w 2018),
  • obszar środowisko: 22 miejsce,
  • obszar społeczeństwo: 34 miejsce,
  • obszar gospodarka: 16 miejsce.


Ocena zrównoważonego rozwoju w obszarze społecznym koncentruje się na jakości życia obecnie i w perspektywie dla przyszłych pokoleń. Elementy takie jak zdrowie i dostęp do opieki zdrowotnej oraz edukacja stanowią podstawę zrównoważonego rozwoju społecznego. Ponadto wskaźniki w obszarze rozwoju społecznego pozwalają na ocenę miast pod względem demografii, kultury, ubóstwa, bezpieczeństwa i aktywności społecznej mieszkańców.

Obszar Środowiska w znacznej mierze koncentruje się na tych elementach przestrzeni miejskiej, które w dużym stopniu wpływają na zdrowie oraz samopoczucie mieszkańców miasta. Są to przede wszystkim: dobra jakość powietrza, wrażliwość na zmiany klimatu, obecność zieleni w strukturze miejskiej. Niezwykle istotne kwestie dotyczą również wykorzystania zasobów, racjonalnej gospodarki odpadami, dostępności do urządzeń sieciowych, a także planowania przestrzennego.

Obszar Gospodarki koncentruje się na kondycji ekonomicznej miasta wykorzystując wskaźniki odnoszące się do wydatków inwestycyjnych miast, sytuacji na rynku pracy, przedsiębiorczości mieszkańców, wartości środków pozyskiwanych z Unii Europejskiej na realizację projektów, a także stanu infrastruktury transportowej w miastach. Wskaźniki te określają, jaki poziom w rozwoju gospodarczym osiągnęły miasta, ale także wskazują możliwości dalszego ich rozwoju.

Na podstawie wyników oceny wskaźników i dziedzin wyłonione zostały trzy najlepsze miasta w klasyfikacji ogólnej oraz po jednym zwycięskim mieście w każdym z trzech obszarów.

W klasyfikacji ogólnej na podium stanęły Warszawa, Toruń i Zielona Góra. Warszawa zajęła pierwsze miejsce także w obszarze społecznym i gospodarczym. W obszarze środowiskowym zwycięzcą został Koszalin.

Nasze miasto zostało ponadto wyróżnione w kwestii placów wodnych. W tym obszarze liderem jest województwo śląskie. Place wodne zlokalizowane są jeszcze m.in. w Katowicach i Rybniku. Co ciekawe nasze miasto, jak podają autorzy rankingu, było inicjatorem takiego rozwiązania. Pierwszy tego typu plac zabaw powstał w 2011 r. nad Jeziorem Paprocany.

Ranking został przygotowany przez firmę projektowo-konsultingową Arcadis we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu i Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Pełny Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021 jest dostępny w formie dokumentu PDF - kliknij w link poniżej - otwiera się w nowym oknie:

Ranking Polskich Miast Zrównoważonych Arcadis 2021

ar / tychy.info

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.