Wiadomości

  • 8 czerwca 2021
  • wyświetleń: 359

Prawidłowa pielęgnacja stalowych przedmiotów i powierzchni. Poznaj kluczowe reguły!

Materiał partnera:

Przetworzona stal znajduje praktyczne zastosowanie w wielu dziedzinach. Huty wytwarzają wiele jej gatunków, modyfikując właściwości stopu z myślą o konkretnych potrzebach. Jednak użycie stali jeszcze nie oznacza, że dany przedmiot czy instalacja stają się kompletnie bezobsługowe. Materiał wymaga odpowiedniego traktowania - tylko w ten sposób zachowa swoje zalety przez dłuższy czas. Eksperckimi poradami w tym zakresie podzielą się z nami specjaliści z firmy INOX Polska.

Prawidłowa pielęgnacja stalowych przedmiotów i powierzchni. Poznaj kluczowe reguły!


Brak dbałości o materiał może skończyć się skorodowaniem. Nawet nierdzewnych gatunków staliPozostawienie stalowych przedmiotów i części samych sobie skończy się nieprzyjemnym rozczarowaniem. Rodzaj surowca zawsze trzeba dobierać niezwykle starannie, uwzględniając wszystkie występujące w danym miejscu czynniki oraz prawdopodobne zdarzenia. Środowisko eksploatacji wymaga dogłębnej, fachowej analizy. Od jej rezultatów i wyciągniętych wniosków zależy dobór gatunku stopu. Tylko wśród odmian o podwyższonej odporności na korozję wyróżnia się 8 podstawowych wariantów stali - w tym 5 austenitycznych (gatunki niehartowane i niemagnetyczne) oraz 3 martenzytyczne (gatunki magnetyczne, nadające się do hartowania). Eksperci podkreślają jeszcze znaczenie systematycznej konserwacji. Zwracają przy tym uwagę, że nie ma uniwersalnego środka, który można stosować w dowolnej sytuacji na każdej powierzchni.

Optymalna metoda czyszczenia stali zależy przede wszystkim od rodzaju i intensywności zabrudzeńDrobiny osadzające się na warstwach zewnętrznych, pozostałości po rozmaitych substancjach chemicznych, a nawet prozaiczne odciski palców. To tylko kilka spośród 13 typów zanieczyszczeń, jakie wyróżniają specjaliści zajmujący się wyrobami stalowymi. Do każdego z nich można wytypować najlepszy sposób pielęgnacji. Przykładowo ślady pozostawione przez ludzkie dłonie usuwa się łagodnymi detergentami - takimi jak woda z mydłem albo płyn do mycia szyb. Tak, stal można doprowadzić do porządku specyfikiem przeznaczonym do szkła. Natomiast resztki wszelkiego rodzaju farb należy potraktować środkami alkalicznymi lub rozpuszczalnikami. Z kolei w przypadku najbardziej zaniedbanych obiektów i trudnych plam zaleca się specyfiki zawierające kwas ortofosforowy. Na przykład pasty polerskie do metali. Na stronie INOX Polska można znaleźć pełną, szczegółową tabelę. Warto pamiętać, aby po oczyszczeniu stali opłukać ją wodą i dokładnie wysuszyć.