Wiadomości

  • 8 czerwca 2021
  • wyświetleń: 297

Montujesz klimatyzację w domu? Pamiętaj o regularnym serwisie całego systemu!

Materiał partnera:

O korzyściach z posiadania sprawnej, wydajnej klimatyzacji raczej nikogo nie trzeba przekonywać. Takie rozwiązanie daje pełną kontrolę nad temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach, ale też pozwala podnieść jakość powietrza. Klimatyzacja przestała być domeną luksusowych posiadłości, na rynku są dostępne systemy stworzone z myślą o mieszkaniach w wielorodzinnych blokach. Niezależnie od miejsca użytkowania, trzeba troszczyć się o stan wszystkich urządzeń.

Montujesz klimatyzację w domu? Pamiętaj o regularnym serwisie całego systemu!


Klimatyzatory wymagają kompleksowej konserwacji od 2 do 4 razy w ciągu rokuPo odpowiednim podłączeniu wszystkich jednostek, system klimatyzacji staje się praktycznie bezobsługowy. Użytkownik ustawia temperaturę na pilocie, w razie potrzeby włącza specjalny tryb działania i już w zasadzie nie musi się niczym przejmować. Należy jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że powietrze krążące w domu zawsze zawiera kurz, drobnoustroje czy zarodniki grzybów. Oczywiście klimatyzatory posiadają specjalne filtry, mają one jednak ograniczoną pojemność. Zwykle są wielokrotnego użytku, warto je czyścić przynajmniej raz na 3 miesiące - albo częściej, jeżeli wymaga tego ich stan. Poza tym drobne zanieczyszczenia stale gromadzą się na łopatkach wentylatora, parowniku, połączeniach i innych elementach. Zanieczyszczony klimatyzator pracuje ze znacznie niższą wydajnością. Wzrastają koszty eksploatacji, pojawia się też ryzyko dla zdrowia domowników.

Do walki z zagrzybieniem klimatyzacji specjaliści stosują kilka różnych metodObieg powietrza w urządzeniu chłodzącym przyczynia się do powstawania wilgoci. Ta z kolei stanowi czynnik sprzyjający rozwojowi pleśni. Oddychanie powietrzem przesyconym zarodnikami może mieć poważne konsekwencje. Niektórzy specjaliści dostrzegają bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wysokim stężeniem grzybów, a nowotworami dróg oddechowych. Ryzyko jest realne, ale by je wyeliminować wystarczy ok. 400-600 złotych rocznie na fachowe odgrzybianie. Eksperci z firmy ZEFIR wymieniają 3 najskuteczniejsze sposoby na pozbycie się pleśni z systemów klimatyzacji:

  • ozonowanie
  • ultradźwięki
  • pianka grzybobójcza


W ramach serwisu klimatyzacji wykonuje się także przegląd podzespołów elektrycznych oraz szczelności obudowy. Do wykonania jest sporo zadań, wymagających dużej wiedzy i staranności. Na stronie https://www.zefir-klimatyzacja.pl/ można znaleźć pełną listę usług wykonywanych podczas konserwacji klimatyzatorów. Warto się z nią zapoznać, aby wiedzieć czego oczekiwać od serwisantów.