Reklama

Wiadomości

  • 1 czerwca 2021
  • 5 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3303

Różowe parkingi nie tylko dla mam w trzech miejscach w Tychach

Przed Urzędem Miasta Tychy, przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej oraz przy Ośrodku Wypoczynkowym Paprocany pojawiły się specjalne, różowe miejsca do parkowania. Kto może z nich korzystać? To ukłon w stronę kobiet w ciąży oraz rodziców małych dzieci - odpowiadają urzędnicy.

Różowe parkingi w Tychach
Różowy parking przed Urzędem Miasta · fot. UM Tychy


Różowe miejsca parkingowe są szersze od tradycyjnych, mają rozmiar miejsc dla osób niepełnosprawnych i najczęściej znajdują się tuż obok nich. Trudno je pomylić z innymi - na różowym tle widnieje kontur rodziny z wózkiem.

- Miejsca te dedykowane są dla kobiet w ciąży oraz rodziców z dzieckiem do ukończenia pierwszego roku życia. Kilka dużych sklepów również posiada różowe parkingi. To ciekawy pomysł, który uwrażliwia na potrzeby ciężarnych kobiet oraz osób z niemowlakami - mówi Iwona Bińkowska - naczelnik wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy.

Ciąża to nie choroba, ale jednak stan wyjątkowy. Kobiety od trzeciego trymestru ciąży potrzebują więcej miejsca, aby bezpiecznie i wygodnie wsiadać i wysiadać z samochodu.

- Poza tym każdy, kto miał maleńkie dziecko wie jak trudno wyciągnąć dziecko z fotelikiem samochodowym lub wózek typu gondola z auta. W tym wypadku nie ważne, kto parkuje: mama czy tata. Każde takie udogodnienie to ukłon w stronę rodziców - dodają urzędnicy.

Różowe parkingi w Tychach
Różowy parking w Tychach · fot. UM Tychy


Chociaż parkowanie na miejscu dla rodzin, gdy nie wiezie się małego dziecka, może oburzać, nie jest złamaniem przepisów. W prawie o ruchu drogowym nie ma znaku „miejsce dla rodzica z dzieckiem", w związku z czym nie można karać osób, które zajmują miejsca wyznaczone dla rodzin. Nie wszyscy kierowcy respektują oznaczenia na parkingach, Urząd Miasta ma jednak nadzieję, że miejsca te będą wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem.

Pomysł tworzenia takich miejsc, nie jest nowy, funkcjonuje w wielu krajach np. we Włoszech na znaku pionowym obok różowego parkingu często pisze: „To twój gest uprzejmości w stronę nowej mamy. Tylko od ciebie zależy czy będziesz respektować ten znak.”

Wykonaniem różowych miejsc parkingowych na terenie miasta na zlecenie wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia w Urzędzie Miasta Tychy zajął się Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tychach.

ar / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.