Reklama

Wiadomości

  • 2 czerwca 2021
  • 3 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3870

W Tychach pojawią się fotopułapki na wandali i śmiecących

Tyscy radni zawnioskowali o zakup i montaż fotopułapek w celu zapobiegania dewastacji małej architektury i zaśmiecania terenów miejskich. Urząd Miasta informuje, że podjęto decyzję o rozpoczęciu pilotażowego programu, w ramach którego zostaną zakupione dwie profesjonalne fotopułapki.

fotopułapka
Fotopułapka pomoże zwalczać wandalizm i zaśmiecanie terenów zielonych, a także przestępczość · fot. materiały prasowe


W tej sprawie interpelowali przedstawiciele Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości: Anita Skapczyk, Aleksandra Wysocka-Siembiga, lwona Oleksiak, Andrzej Kściuczyk, Jarosław Hajduk, Marek Gołosz oraz Sławomir Wróbel.

Jak uzasadniają radni, fotopułapki pozwolą zwalczać zaśmiecanie terenów parkowo-leśnych oraz zapobiegać dewastacji małej architektury w naszym mieście. Wskazują przy tym na niedawny przypadek zniszczenia stacji naprawy rowerów. Pisaliśmy o tym w artykule Wandale zniszczyli 10 stacji napraw rowerów w Tychach.

Przedstawiciele mieszkańców w Radzie Miasta proponują montaż fotopułapek w okolicach wjazdów do lasów, gdzie często powstają dzikie wysypiska - ludzie wywożą tam i wyrzucają śmieci. Wskazują, że powinny też pojawić się w okolicy wspomnianej małej architektury.

- Warto opracować procedurę, a zakup fotopułapek zrealizować w ramach rozszerzenia miejskiego systemu monitoringu - czytamy w interpelacji.

- Jako gmina ponosimy koszty usuwania dzikich wysypisk, tereny leśne są zaśmiecane, nasze wspólne dobra są niszczone, a nie możemy ukarać osób winnych. Poza tym sam fakt informacji, że miasto wprowadza na swoim terenie takie urządzenia, zadziała prewencyjnie i w znaczącej części odstraszy przed porzucaniem śmieci, czy aktami wandalizmu - argumentują radni.

Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego, Janusz Sojka w odpowiedzi na interpelację informuje, że w ostatnim czasie została podjęta decyzja o rozpoczęciu pilotażowego programu w ramach którego zostaną zakupione dwie profesjonalne fotopułapki.

- Dysponentem zakupionego sprzętu będzie straż miejska. Fotopułapki będą montowane w miejsca zagrożonych zaśmiecaniem, dewastacją, bądź przestępczością. W przypadku sprawdzenia się programu, liczba fotopułapek będzie w miarę możliwości finansowych sukcesywnie zwiększana - tłumaczy naczelnik.

- Zgodnie z ustaleniami przybliżony koszt dwóch profesjonalnych fotopułapek z możliwością szyfrowania danych, kartami pamięci oraz dwuletnim abonamentem przesyłu danych wynosi ok. 7500 zł. Procedurę zakupu przeprowadzi Centrum Usług Wspólnych - dodaje Janusz Sojka.

ar / tychy.info

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.