tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 26 maja 2021

Dieffenbachia - uprawa i pielęgnacja

Materiał partnera:

Dieffenbachia to roślina domowa, która nie powinna stwarzać żadnych problemów osobom pielęgnującym ją. Jest okazała, wyróżnia się charakterystycznymi, ciemnozielonymi liśćmi, które zachwycają efektownymi kształtami. Należy do rodziny roślin obrazkowatych, bowiem właśnie na jej liściach możemy podziwiać różne plamki.

Dieffenbachia - uprawa i pielęgnacja


Wygląd i właściwościNajczęściej charakterystyczną odmianą jest Dieffenbachia Exotica, która wyróżnia się ciemnozielonymi liśćmi z jasnymi plamami. W zależności od odmiany - jest ich aż 57 - poszczególne kwiaty będą różniły się odcieniami, czy kształtami plam na liściach. Niemniej, widząc roślinę dwukolorową, o charakterystycznych, ogonkowych liściach, możemy z powodzeniem sądzić, że jest to właśnie dieffenbachia.

Dieffenbachia, oprócz niekwestionowanych walorów estetycznych, może być także niebezpieczna. Chodzi tutaj o sok, który wydziela, a którego spożycie może bardzo toksyczne wpływać na nasz organizm. W efekcie podrażnione śluzówki mogą skutkować nawet kilkudniowym brakiem głosu, przy jednoczesnym odczuciu bólu. W ramach ciekawostki warto dodać, że historia zna niestety wiele przykładów wykorzystania soku kwiatu do tortur.

Uprawa i pielęgnacjaDieffenbachia cieszy się dużym zainteresowaniem w wielu domach również ze względu na prostą pielęgnację. Nie wymaga szczególnie nasłonecznionego stanowiska, zadowoli się umiarkowanym światłem. Ważne, by pomieszczenie było dość jasne. Temperatura latem nie powinna przekraczać 30 °C, a zimą spadać poniżej 12 °C. Zachowanie optymalnej temperatury zapewni naszej roślinie spokojny wzrost. Biorąc pod uwagę jej tropikalne, dla jeszcze efektywniejszego rozwoju przyda się odpowiednio wilgotne powietrze. Jeśli natomiast mieszkamy blisko drogi, warto zadbać o to, by kwiat nie był narażony na spaliny samochodowe i przeciągi.

Dieffenbachia - uprawa i pielęgnacja


Dla zapewnienia optymalnej wilgotności doniczki przy sadzeniu warto zaopatrzyć się w keramzyt, magazynujący i rozprowadzający nadmiarową ilość wody z podstawki. W przypadku pielęgnacji liści, czy usuwania ich, jeśli są uschnięte, należy pamiętać o konieczności zakładania rękawiczek. Wynika to oczywiście z toksycznych właściwości rośliny, unikniemy w ten sposób ewentualnych podrażnień.

Przesadzenie rośliny następuje dopiero po upływie kilku lat, wtedy dopiero traci ona na wyglądzie przez mocne rozrośnięcie się. Dodatkowo przerzedzają się dolne liście, przez co roślina nie wygląda już estetycznie. Najprostszym sposobem na odnowienie dieffenbachii jest ucięcie łodygi na wysokości ok. 10 cm, licząc od podłoża. Na tak przygotowanym pędzie wyrosną nowe liście, a pozostałą, odciętą część możemy podzielić na kilka kawałków (od 4 do 10 cm) i wsadzić do ukorzenienia w kolejnej doniczce o podłożu torfowo-piaskowym. Przy wysokiej temperaturze (ok. 25 °C) możemy spodziewać się szybkiego przyjęcia się rośliny.

Najczęstsze problemyPierwszym najczęściej spotykanym problemem jest choroba liści, wynikająca ze zraszania ich wodą. Musimy pamiętać, że dieffenbachia bardzo źle na to reaguje, pojawiają się wówczas zaśniedziałe plamy, a w konsekwencji liście zaczynają gnić. Możemy tego uniknąć podlewając roślinę bezpośrednio przez podstawkę lub zraszając tylko ziemię.

Innym problemem, dotykającym roślinę jest czerwona plamistość liści. Tutaj też niestety wynika to z naszej winy, przez zbyt obfite podlewanie rośliny. Musimy pamiętać, że podlewanie dieffenbachii następuje dopiero wtedy, kiedy górne podłoże zupełnie wyschnie. Jeśli jednak spotkamy się już z takim objawem należy niezwłocznie przesadzić roślinę, tak by mogła na nowo czerpać składniki z nieprzelanego podłoża.