tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 24 maja 2021
  • 26 maja 2021

Koszenie trawników na terenie Tychów. Jak często?

Mając na uwadze ubiegłoroczne doświadczenia oraz chęć adaptacji miasta do zmian klimatu, Tyski Zakład Usług Komunalnych kontynuuje zasady zrównoważonego koszenia trawników. Przy drogach najważniejsze jest bezpieczeństwo, jednak w parkach i skwerach TZUK wydzieli strefy, które będą rzadziej koszone. Trawniki nie będą koszone podczas upałów. Czemu to wszystko służy?

kosiarka
Zasady koszenia trawników na terenie Tychów. Jak często? · fot. pixabay


Przyjęta przez TZUK częstotliwość koszenia na rok 2021:
  • pierwsze koszenie trawników rozpocznie się po przekwitnięciu mniszków lekarskich - rośliny o dużych walorach przyrodniczych i zdrowotnych,
  • na terenach przy pasach drogowych koszenie planuje się od 3 do 5 razy w sezonie (w zależności od kategorii drogi),
  • w parkach i skwerach koszenie będzie ograniczone do 4 razy w ciągu sezonu.


W parkach i skwerach TZUK wskazuje strefy, które będą rzadziej koszone. Obejmują one obszary przede wszystkim pod koronami dużych drzew. Chodzi o zachowanie wilgoci oraz poprawienie warunków siedliskowych. W ich obrębie przed przystąpieniem do robót pracownicy sprawdzą, czy w strefach rzadziej koszonych nie zamieszkują podloty, tj. ptaki, które nie osiągnęły jeszcze pełnej samodzielności, ale nie przebywają już w gnieździe.

Tyski Zakład Usług Komunalnych uwzględni odpowiedni wzrost trawy, aby nie dopuścić do zbyt niskiego koszenia. Co ważne, trawniki nie będą koszone podczas upałów. W pasach drogowych, przy ścieżkach pieszych i rowerowych najważniejsze będzie natomiast bezpieczeństwo.

Ograniczenie koszenia odbywać się będzie w miejscach, gdzie rosną rośliny cebulowe. W takim przypadku trawnik może być koszony dopiero wtedy, gdy liście roślin cebulowych uschną. Pracownicy TZUK dbający o miejską zieleń postępują tak, by pozwolić na zgromadzenie niezbędnych zapasów pokarmowych w cebulach potrzebnych do rozwoju roślin w kolejnym sezonie.

Jak wskazuje TZUK, powyższe zasady są zbieżne z zaleceniami innych miast, m.in. Warszawy, Krakowa czy Poznania w ramach adaptacji do zmian przyrodniczych i klimatycznych. Ograniczenie koszenia trawników niesie wiele korzyści w mieście związanych ze zdrowiem i komfortem życia jego mieszkańców, a najważniejsze z nich to:

  • obniżenie odczuwalnych wysokich temperatur - niekoszony trawnik przyczynia się do lokalnego obniżenia temperatury, czyli ograniczenia tzw. miejskich wysp ciepła,
  • poprawa obiegu wody (tzw. małej retencji), czyli zmniejszenie ryzyka podtopień w następstwie nawałnic - zaniechany trawnik ma zdolność do dużej chłonności wody i utrzymywania jej w danym miejscu,
  • zwiększenie wilgotności powietrza w otoczeniu, co jest zbawienne dla zdrowia mieszkańców,
  • poprawa różnorodności i równowagi biologicznej - niekoszona trawa daje szansę na powrót zapomnianych gatunków roślin zielnych, jest schronieniem i żerowiskiem dla drobnych kręgowców, tj. ptaków, jeży, ryjówek (czyli m.in. naturalnych wrogów kleszczy, komarów i much), zapewnienie odpowiednich warunków dla dziko żyjących zapylaczy: pszczolinek, miesierek, murarek, trzmieli,
  • trawnik pozostawiony bez ingerencji nie wzbudza pyłu i pyłków (wielu alergików najbardziej cierpi podczas koszenia trawy).

ar / tychy.info, źródło: Tyski Zakład Usług Komunalnych w Tychach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.