tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 maja 2021

Jakie są szanse Polski na Euro 2020?

Materiał partnera:

Jeśli ktoś ma duże oczekiwania wobec występu Biało-czerwonych na Euro 2020, to może się mocno rozczarować… Dlaczego? Z kim nasza kadra zagra w fazie grupowej? Jakie mamy szanse na zanotowanie zwycięstwa na tej imprezie i jakie są typy euro 2020? Co będzie sukcesem kadry na zbliżających się Mistrzostwach Europy? O tym wszystkim możesz dowiedzieć się po zapoznaniu się z poniższym wpisem.

Jakie są szanse Polski na Euro 2020?


Z kim zagramy w fazie grupowej na euro 2020?Mistrzostwa Europy 2020 to impreza jedyna w swoim rodzaju. Nie tylko dlatego, że została ona z powodu koronawirusa przełożona aż o jeden rok kalendarzowy. Poza tym turniej odbędzie się łącznie w jedenastu miastach. Nie da się ukryć, że zawodników, sztaby szkoleniowe itp. czeka zatem sporo podróży i wiele godzin spędzonych w samolotach. W tym gronie jest także kadra Polski. Na początek turnieju Euro 2020 (14 czerwca 2021 roku) Biało-czerwoni zagrają ze Słowakami. Spotkanie odbędzie się w Petersburgu. Pięć dni potem podopieczni Paulo Sousy zmierzą się z Hiszpanami. Tym razem w Sewilli. Na koniec zmagań grupowych nasza kadra zagra zaś ze Szwecją. Mecz odbędzie się 23 czerwca 2021 roku, ponownie na stadionie w Petersburgu.

Czy mamy realne szanse na wyjście z grupy?Wydaje się, że jak najbardziej tak. Firmy bukmacherskie oceniają, że podopieczni Paulo Sousy wyjdą z grupy. Druga strona tego medalu jest jednak taka, że zasady kwalifikacji nie są zbyt mocno restrykcyjne. Jak to jednak wszystko wygląda w praktyce? W imprezie wezmą udział 24 reprezentacje narodowe. Zostały one podzielone na sześć grup. Do fazy pucharowej awansują triumfatorzy, ekipy z drugich miejsc i cztery najlepsze zespoły z trzecich lokat (łącznie 16 kadr narodowych). Wtedy rozpocznie się faza, gdzie przegrywający odpada. Jeśli wszystko pójdzie po naszej myśli, to już wygrana ze Słowakami może dać nam awans (albo mocno do tego przybliżyć). To zadanie nie wydaje się natomiast szczególnie trudne. Polska ma, przynajmniej na papierze, zawodników zdecydowanie lepszych. Można zatem stwierdzić, że wyjście z grupy to obowiązek podopiecznych Paulo Sousy.

Polska nie jest faworytem do wygrania całej imprezy - typy euro 2020 są słabeCzy jednak my, jako kibice, możemy liczyć na coś więcej? Analizując ostatnie lata w wykonaniu kadry narodowej trudno być optymistą. Polska od 2016 roku zaliczyła spory regres. Zanotowaliśmy słaby występ na Mistrzostwach Świata Rosja 2018. Potem graliśmy kiepskie zawody w Lidze Narodów UEFA. Wygrywaliśmy tylko z przeciętniakami; i to zazwyczaj w słabiutkim stylu. Nie może zatem zaskakiwać, że kursy internetowych bukmacherów na wygraną Polaków na Euro 2020 są bardzo wysokie. Nie ma jednak realnych szans, by tak się właśnie stało. Nawet Robert Lewandowski, który zazwyczaj wypowiada się bardzo dyplomatycznie, stwierdził, że jest to kolosanie trudne zadanie. Na ten moment nie prezentujemy bowiem na tyle odpowiedniego poziomu, by rywalizować, jak równy z równym z najlepszymi reprezentacjami na Starym Kontynencie.

Co będzie można uznać za sukces reprezentacji narodowej?Tak naprawdę cel minimum to wyjście z grupy. Jeśli Polska zakończyłaby Euro 2020 na ostatniej lokacie, to można byłoby mówić o klęsce… W takiej sytuacji posada Paulo Sousy na pewno byłaby zagrożona. Wydaje się jednak, że mamy na tyle dużo indywidualności, aby zanotować zwycięstwo w spotkaniu ze Słowakami. Potem będzie już jednak o wiele trudniej. Wszak zmierzymy się z faworytami Euro 2020, Hiszpanami i zawsze groźnymi Szwedami. Trzy Korony może aż tak dużych indywidualności nie mają, ale tworzą bardzo dobry zespół. Sukcesem kadry będzie chyba wyjście z grupy i pokonanie jeszcze minimum jednego rywala. Gdybyśmy awansowali do najlepszej ósemki na Starym Kontynencie, to powtórzylibyśmy wynik sprzed pięciu lat, za kadencji Adama Nawałki. Nie będzie jednak o to łatwo. W fazie pucharowej zagramy na pewno z mocnym teamem. A w ostatnich latach spotkania z takimi przeciwnikami były dla Polaków prawdziwą drogą przez mękę. Tak naprawdę nie zanotowaliśmy w tych potyczkach... ani jednego zwycięstwa. Trudno oczekiwać, by ten stan rzeczy uległ zmianie właśnie na Euro 2020…

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.