tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 20 maja 2021

Ekspozycje w plenerze. Jak uczynić wystawę widoczną w przestrzeni publicznej?

Materiał partnera:

Muzea i inne placówki kultury wysokiej rzadko kiedy narzekają na nadmierne zainteresowanie zwiedzających. Tak było jeszcze przed przymusowym zamykaniem wszystkiego. Kiedy publika nie chce albo nie może poszerzać swojej wiedzy i zainteresowań, to instytucja powinna „wyjść” z różnymi inicjatywami do swoich odbiorców. Przed zorganizowaniem wystawy poza muzealnymi murami należy poczynić szereg koniecznych przygotowań.

Ekspozycje w plenerze. Jak uczynić wystawę widoczną w przestrzeni publicznej?


Ustawienie tablic edukacyjnych pod pewnym kątem zwiększy ich przejrzystośćZnaczna część zbiorów nie nadaje się do wynoszenia na zewnątrz. Jednak to jeszcze nie przesądza, że co bardziej interesujące przedmioty muszą pozostać niewidoczne dla oczu. Istnieje bowiem mnóstwo narzędzi pozwalających na szybką digitalizację i wykonanie zdjęć „skarbów” z muzeum. Wysokiej jakości fotografie, zaprezentowane w odpowiedni sposób, dają wrażenia bliskie obcowania z autentycznym eksponatem. Naturalnie cyfrowy materiał trzeba jeszcze umieścić na dedykowanym nośniku - plenerowej ściance wystawienniczej. Czym się różnią od swoich odpowiedników we wnętrzach sal i na korytarzach? Eksperci z firmy Omega System koncentrują się na zwiększonej stabilności oraz odporności na czynniki zewnętrzne. Głównie pogodowe, ale nie tylko. Jeżeli wystawa ma potrwać kilka tygodni albo parę miesięcy, plansze nie mogą wyblaknąć czy ulec innym uszkodzeniom. Wszystko musi prezentować się elegancko i czytelnie.

Solidna konstrukcja ścianek ekspozycyjnych zapewni im wysoki poziom trwałościKluczem do uzyskania pożądanych efektów jest zastosowanie ekspozytorów z materiałów o odpowiednich właściwościach. Przykładowo aluminiowe płyty kompozytowe zapewniają dużą wytrzymałość oraz stabilność. Po fachowej obróbce dodają również walorów estetycznych. Tablice obramowane w atrakcyjny sposób niejako samoczynnie przyciągają wzrok przechodniów. Potem już tylko od treści zależy, czy uwagę uda się utrzymać na dłużej i zachęcić do zapoznania się z całością wystawianych materiałów. Generalnie ludzie są wzrokowcami, co oznacza konieczność umiejętnego wyważenia proporcji pomiędzy tekstowymi opisami a materiałami graficznymi. Na stronie https://www.scianki.info.pl/ można obejrzeć mnóstwo przykładów nowoczesnych kompozycji plansz ekspozycyjnych. Warto pomyśleć również nad dodatkowymi elementami - jak choćby oświetleniem, aby wystawa była dostępna przez cały czas, a nie tylko przy świetle słonecznym w bezchmurny dzień.