tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 30 maja 2021

[WIDEO] "Pobożne rapsy" ku pamięci tyskiego rapera

Przedstawiamy utwór zrealizowany ku pamięci młodego tyskiego rapera Mateusza Paciorka, który odszedł pod koniec 2017 roku w wieku 24 lat. Twórcą jest jego kuzyn - Rafał Stanisławski znany w muzycznym środowisku jako KikoRaf. Wykonuje chrześcijański hip-hop, a przed laty wraz z Mateuszem tworzył wspólnie skład PzTw - Pozytywne Wersy.- Mateusz odszedł w wieku 24 lat końcem 2017 roku. Pod koniec życia zajmował się gastronomią. Pracował na kuchni w jednym z tyskich hoteli. Do tego również miał talent, osoby z jego otoczenia chwaliły jego potrawy. Pochodził z Tychów. Była to osoba pełna pasji, z uśmiechem i pozytywnym podejściem do życia - wspomina Rafał Stanisławski. - Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że to człowiek sentymentalny, rodzinny. Wyciągał rękę do zgody, pomagał ponad podziałami.

- Tworzyliśmy w Tychach, nagrywaliśmy, życiowe, pozytywne kawałki z dobrym przesłaniem. Teraz udało nam się zebrać najlepsze wersy Mateusza. Dj zmiksował z nich zwrotkę. Został dopisany refren o miłości i zwrotka, która jest modlitwą. Fajnie by było, gdyby Mateusz znów zagrał w głośnikach i wielu miejscach w Polsce, a co najważniejsze, abyśmy się wszyscy spotkali w niebie - dodaje muzyk.

Utwór został nagrany i zrealizowany w „2na2 Studio” w Pszczynie. Realizacją zajął się Bartek - Hesik. Powstanie wideo wsparli rodzina i przyjaciele. Archiwalne filmiki pochodzą z "Chillout Studio" u Gumbasa z Pszczyny.

- Nagraliśmy sporo pozytywnych utworów. Wszystko zaczęło się od koncertu Grubsona, na który do Mikołowa zabrał mnie właśnie Mateusz. Od tamtego czasu zaczęliśmy pisać i nagrywać muzykę. Pozytywne wersy tworzyliśmy razem z Grzesiem - Czarny, (skład: PzTw - Kiko, Czarny, Pacior), a do tego z Rafałem - „Dj Nesa”, Tomkiem - „Igrek En”, Alanem - „Gumbas” oraz z całą dobrą ekipą z Tychów i okolic. Mateusz „Pacior” brał także udział w projekcie 10 minutowego utworu DGK, gdzie wystąpiło 16 raperów z Tychów i Pszczyny pt. „Nasze Podziemie” - wylicza Rafał.

- Ciężko cokolwiek zrozumieć, coś dodać, powiedzieć. Stworzenie numeru "W niewoli miłości" to długa droga pełna doświadczeń. Wydaje się, że temat miłosierdzia Bożego daje największą nadzieję, wiarę i miłość. Przy tworzeniu utworu pomagali mi przyjaciele ze środowiska muzycznego. Zwrotka Mateusza, została zmiksowana przez Marcela, zaprzyjaźniony Dj Kuart z Wrocławia. Bit pod kawałek przygotował Dawid (DWDnowik), nasz przyjaciel z Szamotuł koło Poznania - mówi R. Stanisławski.

- Początkowo utwór ku pamięci Mateusza wyglądał inaczej. Na przestrzeni czasu pomysły się zmieniały. Długo trwały przemyślenia i poszukiwania. Rok temu obecny tekst powstał dość spontanicznie i taka wersja została zrealizowana w studiu. Co ciekawe utwór przeleżał kilka miesięcy, aby znowu spontanicznie stworzyć do niego wideo i wypuścić go w maju tego roku - dodaje.

Zwrotka Mateusza powstała z kilku nagranych przez niego utworów. Udało się zebrać jego wykonania a capella ze studia. Twórcy kawałka wybrali wersy i przesłali je do Dj’a Kuarta.

- Głos Mateusza teraz znów jest w głośnikach, a na zawsze w naszej pamięci i w sercach - komentuje R. Stanisławski.

- Jeśli chodzi o rap chrześcijański, temat religijności i Boga w Polsce nieźle się rozkręca. Można tutaj przytoczyć słowa papieża św. Jana Pawła II o nowej ewangelizacji, aby w Polsce próbować głosić dobro i miłość bliźniego na wszelaki możliwy, dostępny sposób. Jest w Polsce wielu dobrych raperów, którzy wykonują dobrą robotę: na których można się wzorować, co też uczyniliśmy, na przykład: raper ksiądz Jakub Bartczak, do tego raperzy tacy jak: Heres WZN, Tau i wielu innych - mówi Rafał Stanisławski.

W niewoli miłości
  • wokal, słowa, rap: Rafał (KikoRaf) & Mateusz (Pacior)
  • gramofony, zwrotka Mateusza: Marcel (Dj Kuart)
  • muzyka (produkcja bitu): Dawid (DWDnowik)
  • nagranie utworu: Hesik - Bartosz Michał Hess, weteran pszczyńskiej sceny hip-hopowej, raper i producent z 2na2 Studio.
  • W zakończeniu utworu pojawił się fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie.

ar / tychy.info

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.