tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Reklama

Wiadomości

  • 14 maja 2021

Tychy w czołówce rankingu nadwyżki operacyjnej netto 2017-2019

Ranking przygotowało Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA. Zestawienie prezentuje kondycję polskich samorządów u progu pandemii.

Miasto Tychy zajęło 6. miejsce wśród miast na prawach powiatu w Polsce. Nadwyżka operacyjna netto per capita 2017-2019 w mieście wynosi 606,03 zł. Pierwsze miejsce w tej kategorii zajął Sopot z nadwyżką 1421,69 zł. Na kolejnych miejscach znalazło się Świnoujście, Gliwice, Płock i Dąbrowa Górnicza.

- Na dobrą kondycję naszego miasta duży wpływ ma racjonalne zarządzanie finansami miasta, wysokie dochody własne gminy m.in. z podatku PIT oraz skuteczne pozyskiwanie środków zewnętrznych, przede wszystkim środków europejskich. Mam jednak obawy, jak będą przedstawiały się wyniki rankingu w przyszłym roku ze względu na negatywne skutki pandemii oraz wzrost wydatków ponoszonych przez samorządy np. na funkcjonowanie oświaty - mówi Andrzej Dziuba, Prezydent Tychów.

Z najnowszego rankingu przygotowanego przez Pawła Swianewicza i Julitę Łukomską wynika, że to duże miasta w największym stopniu ucierpiały na skutek spadku dochodów w 2020 roku. Jeśli chodzi o mniejsze miasta i gminy, to są one silnie zróżnicowane pod względem kondycji finansowej samorządów - są wśród nich zarówno jednostki znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji, ale także liczba grupa samorządów, w których komfort zarządzania finansami jest stosunkowo duży.

W gronie jednostek z nadwyżką per capita przekraczającą 1000 zł nie ma ani jednego miasta wojewódzkiego (najlepszy rezultat notuje Gdańsk - 775 zł). Absolutnym liderem rankingu jest gmina wiejska Kleszczów z nadwyżką na głowę mieszkańca przekraczającą 14 tys. zł. Następna w zestawieniu jest Rząśnia (ponad 4 tys. zł).

Pełny ranking można znaleźć na stronie pisma Wspólnota.

BM / tychy.info, źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.