tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 13 maja 2021

Dieta ketogeniczna: o co w niej chodzi i jak zacząć?

Materiał partnera:

Dieta keto cieszy się coraz większą popularnością! W Internecie znaleźć można zdjęcia spektakularnych przemian oraz kolejne wpisy wskazujące, że dieta ketogeniczna stała się dla niektórych niemal stylem życia.

Dieta ketogeniczna: o co w niej chodzi i jak zacząć?


Zastanawiasz się, o co w tym wszystkim chodzi i czy rzeczywiście to tak skuteczna dieta? A może spodobały Ci się zasady, ale nie wiesz, w jaki sposób wprowadzić je w swoje życie? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Spektakularny efekt czy wyniszczanie organizmu?Zwolennicy diety ketogenicznej podkreślają, że dzięki zmianom w jadłospisie nie tylko chudną, ale również odczuwają dużą poprawę nastroju oraz przypływ energii. Z kolei przeciwnicy ostrzegają przed wahaniami nastroju, nudnościami i złym samopoczuciem, które pojawiają się w trakcie kilku pierwszych dni lub nawet tygodni. Jedno jest pewne - to dieta, której wprowadzenie należy skonsultować z lekarzem. Najprostsza zasada brzmi: aby spalać tłuszcz, należy jeść tłuszcz, dlatego jest to dieta wysokotłuszczowa i zarazem niskowęglowodanowa. Organizm nie może czerpać energii z węglowodanów, dlatego zaczyna wykorzystywać do tego tłuszcze. Proces rozpadu tłuszczów, czyli ketoza prowadzi do szybkiego spadku tkanki tłuszczowej i wpływa pozytywnie na pracę narządów wewnętrznych.

Przy niskim poziomie węglowodanów w diecie następuje zahamowanie uczucia głodu. Musisz pamiętać jednak, że nie jest to dieta, którą można stosować w nieskończoność: zalecany czas to nie dłużej niż 3 miesiące, ponieważ po tym okresie następuje spadek wydolności organizmu, problemy z koncentracją, a w skrajnych przypadkach może dojść do rozregulowania pracy jelit. Dieta ketogeniczna nie jest zalecana osobom z chorobami nerek, wątroby i trzustki.

Co jeść na diecie keto?To, że dieta ketogeniczna opiera się na spożywaniu tłuszczu nie oznacza, że możesz jeść dowolne tłuszcze; zalecane są przede wszystkim jak najmniej przetworzone produkty: masło, oleje roślinne, jajka, orzechy czy tłuste ryby. Dobrym źródłem tłuszczów może być mięso, jednak zawiera ono także dużo białka, które może zaburzyć proces ketozy. Słodycze są na tej diecie niedozwolone, a po owoce możesz sięgać sporadycznie oraz jeść je w minimalnych ilościach. W internecie znajdziesz wiele przepisów na śniadania, obiady i kolacje zgodne z zasadami diety keto. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości możesz skonsultować się z dietetykiem, który podpowie, w jaki sposób poradzić sobie z początkowymi trudnościami oraz czym możesz zastąpić trudniej dostępne składniki.

Nie przepadasz za gotowaniem, ale chcesz wypróbować dietę keto? Zamów specjalnie skomponowany catering dietetyczny! Katowice to jedna z wielu lokalizacji, w której dostarczamy dietę pudełkową. Znajdziesz w niej świeże mięso i tłuste ryby, nabiał, orzechy oraz warzywa o niskiej zawartości węglowodanów. Posiłki są na tyle różnorodne, że bez problemu przejdziesz przez początkowy ciężki okres, a dzięki wielu dostępnym wariantom kaloryczności po pudełkową dietę ketogeniczną sięgnąć mogą zarówno osoby, które ćwiczą okazjonalnie, jak i zapaleni sportowcy.