tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 13 maja 2021
  • 15 maja 2021

Kameralna tyska odsłona Europejskiej Nocy Muzeów

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj

Za nami:

Dzisiaj odbędzie się wielkie święto muzealników i ich przyjaciół - wyjątkowy czas, pozwalający zerkać do miejsc zazwyczaj niedostępnych. Także i Muzeum Miejskie w Tychach przygotowało pięć propozycji, zapraszając na kameralną tyską odsłonę Europejskiej Nocy Muzeów.

Tym, którym bliska jest sztuka współczesna w kobiecym wydaniu - artystek twórczo związanych z Górnym Śląskiem, które swoją twórczością złożyły hołd kobietom działającym na przemysłowym Górnym Śląsku w XIX i XX wieku - proponujemy kameralne oprowadzania po najnowszej wystawie „Księżniczki i dziewczyny”.

- Przywołujemy pamięć o wybitnych kobietach, aktywnych w miastach i osiedlach robotniczych na Górnym Śląsku w ciągu ostatnich dwustu lat. Stanowiące punkt wyjścia do poszczególnych dzieł postacie historyczne niejednokrotnie bulwersowały swoje środowisko odważnym sposobem życia, wykraczającym poza ramy obyczajowo wyznaczane przedstawicielkom tak zwanej płci pięknej - czytamy w opisie wystawy.

To nie lada gratka, bo w roli oprowadzającej, poza kuratorką, dr hab. Irmą Koziną, będzie można spotkać także Ilonę Kanclerz, Dorotę Hadrian (której praca składa hołd Marii Czyżewskiej „Murce”), Weronikę Siupkę (jej praca składa hołd Waleskiej von Tiele-Winckler) i Agatę Szymanek (która odniosła się twórczo do Daisy Hochberg von Pless). To w siedzibie głównej Muzeum (Starym Magistracie) przy pl. Wolności 1 w Tychach.

Coś dla siebie znajdą również miłośnicy tyskiego sportu. - Zapraszamy w sentymentalną podróż do świata GKS-u Tychy. Przewodnikiem po wystawie fotograficznej z okazji jubileuszu klubu będzie Kamil Hajduk, który opowie o miejscach, ludziach i wydarzeniach, pokazując długą drogę do powstania w mieście wielosekcyjnego klubu sportowego. To wszystko podczas kameralnego oprowadzania po wystawie „Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971-2021)” w Galerii Muzeum Miejskiego w Tychach - Centrum Medyczne Paprocany (ul. gen. Wł. Sikorskiego 101) - zachęcają organizatorzy.

Liczba uczestników ograniczona. Obowiązują zapisy.

Kameralne oprowadzania po wystawie „Księżniczki i dziewczyny”:

zapisy: Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20-21, wew. 25, e-mail: g.oleksy@muzeum.tychy.pl
miejsce: Stary Magistrat, pl. Wolności 1, Tychy
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

Kameralne oprowadzanie po wystawie „Narodziny klubu. 50 lat Górniczego Klubu Sportowego Tychy (1971-2021)”

zapisy: Kamil Hajduk, tel. 515 717 430, e-mail: k.hajduk@tgs.tychy.pl
miejsce: Galeria Muzeum Miejskiego w Tychach - Centrum Medyczne Paprocany (ul. gen. Wł. Sikorskiego 101, Tychy)
liczba uczestników ograniczona
wstęp wolny

BM / tychy.info, źródło: Muzeum Miejskie w Tychach

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Muzeum Miejskie w Tychach

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Muzeum Miejskie w Tychach" podaj