tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

Wiadomości

  • 11 maja 2021

Czym są ubezpieczenia transportowe?

Materiał partnera:

Każda firma działająca w branży transportowej musi liczyć się z ogromną odpowiedzialnością. Przedsiębiorca bezpośrednio odpowiada za powierzany do transportu towar, a do tego często ma również za zadanie przygotowanie całej dokumentacji. W efekcie ubezpieczenia transportowe w zasadzie są dziś obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy działającego w tej branży, który liczy na sukces. Jednym z nich jest OC przewoźnika. Czym jest taka polisa i czy warto się na nią zdecydować? Sprawdź już teraz!

Czym są ubezpieczenia transportowe?


Czym dokładnie są ubezpieczenia transportowe?Jednym z podstawowych ubezpieczeń transportowych jest OC przewoźnika. Może mieć charakter krajowy lub międzynarodowy, ale zawsze jego przeznaczenie jest dokładnie takie samo. Polisy te są dedykowane osobom oraz przedsiębiorcom, którzy w celach zarobkowych realizują transporty towarów. Jednak warto podkreślić, że OCP mogą wykupić również sami zleceniodawcy. Dzięki temu są w stanie odpowiednio zabezpieczyć ładunki oddawane firmom do przewozu.

Co do swojej zasady, takie ubezpieczenie jest przeniesieniem odpowiedzialności na firmę ubezpieczeniową związaną z uszkodzeniem lub zniszczeniem transportowanych towarów. Oprócz tego ubezpieczyciel odpowiada za nienależyte wykonanie usługi, np. nieterminowe, lub całkowite jej niewykonanie, pod warunkiem, że nie było to efektem działań celowych. Warto dodać, że OCP można rozszerzyć o tzw. ubezpieczenie CARGO, które zapewnia ochronę samego przewożonego mienia i ma bardzo szeroki zakres.

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie transportowe?Na początek należy podkreślić fakt, że zarówno OC przewoźnika, jak i CARGO, należą do nieobowiązkowych polis ubezpieczeniowych. Tak jest formalnie, ale nieformalnie tak naprawdę ich posiadanie jest wręcz obowiązkowe. Brak ubezpieczenia sprawia, że firma przewozowa traci mnóstwo klientów, gdyż dla większości zleceniodawców posiadanie ubezpieczenia jest jednym z kluczowych kryteriów wyboru konkretnej oferty. W efekcie jest to pierwszy powód, dla którego warto wykupić odpowiednie ubezpieczenie transportowe.

Kolejna kwestia to mocno ograniczony zakres zwykłego ubezpieczenia OC, które musi posiadać firma transportowa. Ochrona jest niska i w efekcie np. podczas uszkodzenia towaru klienta może się okazać, że odszkodowanie będzie niewystarczające. Ewentualną różnicę wypłaci przewoźnik, chyba, że zdecydował się wykupić polisę OCP.

OCP krajowe - jaki jest jego zakres?Nieobowiązkowe ubezpieczenia OC przewoźnika mają to do siebie, że ich zakres da się dopasować do indywidualnych potrzeb. Jednak zazwyczaj podstawowa ochrona obejmuje towar od momentu jego przyjęcia przez firmę aż do momentu dostarczenia do punktu docelowego i rozładunku.
Decydując się na podpisanie umowy, zwróć uwagę na wyłączenia w zakresie rodzajów przewożonych towarów. Wielu ubezpieczycieli nie chce odpowiadać za takie ładunki, jak:

  • żywe zwierzęta,
  • materiały niebezpieczne, w tym wybuchowe,
  • militaria i amunicja,
  • żywność i wszystko towary, które szybko się psują,
  • pieniądze, alkohol oraz wyroby tytoniowe.


Ochrona tych dóbr będzie wymagała oddzielnego, zwykle niestety drogiego ubezpieczenia.

Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie transportowe?Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż cena polisy zależy przede wszystkim od jej zakresu. Jeśli chcesz sprawdzić koszty ubezpieczenia transportowego, najlepiej już teraz skorzystaj z kalkulatora na stronie https://ubezpieczamy24.com.  Znajdziesz tam najlepsze oferty na rynku dopasowane do Twoich potrzeb, specjaliści przygotują dla Ciebie przejrzyste zestawienie i pomogą w wyborze ubezpieczenia OCP, CARGO i innych polis dla przewoźników!