tychy.info - świeże spojrzenie na miasto

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Wiadomości

  • 6 maja 2021
  • 23 maja 2021

VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS Fest hybrydowo: edycja Kaczmarski

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj

Za nami:

Od 21 do 23 maja Teatr Mały zaprasza na VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST, który odbędzie się w formie hybrydowej: na żywo i online! Tegoroczna edycja skupi się wokół twórczości Jacka Kaczmarskiego - poety, autora wierszy i tekstów piosenek, pieśniarza, a także prozaika. O idei festiwalu i czekających nas wydarzeniach opowiada Paweł Drzewiecki - dyrektor Teatru Małego oraz pomysłodawca i szef artystyczny imprezy.

jacek kaczmarski
Tegoroczna edycja Tyskiego Festiwalu Słowa skupi się wokół twórczości Jacka Kaczmarskiego


Tyski Festiwal Słowa Logos Fest to wydarzenie, które w swoich działaniach koncentruje się na słowie i jego odsłonach: teatralnej, wokalnej i interpretatorskiej. Nadrzędnym celem festiwalu jest zwrócenie uwagi na kondycję słowa mówionego w przestrzeni scenicznej, jak i medialnej.

VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST ostatecznie odbędzie się w formule hybrydowej, co oznacza, że wydarzenie będzie mogła śledzić zarówno publiczność internetowa, jak i ta zgromadzona na widowni Teatru Małego. Wejściówki na wszystkie koncerty stacjonarne można kupić w promocyjnej cenie 10 zł!

- Logos Fest powstał z potrzeby dbałości o słowo mówione. Język ewoluuje, to oczywiste, coraz częściej jednak słowo wypiera obraz, przez co pozbawiamy się szansy na rozmowę z drugim człowiekiem. By była ona wartościowa, potrzebujemy słów. Dlatego już po raz ósmy zbudowaliśmy program wydarzenia, które z jednej strony przypomnieć ma najszlachetniejsze i najsubtelniejsze strofy napisane w języku polskim, z drugiej zaś uwrażliwić ma nas na kulturę języka, w sposób szczególny w aspekcie wykonawczym, zarówno scenicznym, jak i medialnym. Co roku Tyski Festiwal Słowa programujemy wokół dorobku innego autora. W minionych latach byli to m.in. Osiecka, Grechuta, Przybora, Młynarski, czy Kofta, w tym roku sięgamy po twórczość Jacka Kaczmarskiego, określanego mianem poety wolności. Myślę, że dziś Jego twórczość brzmi wyjątkowo dojmująco i potrzeba nam jej bardziej niż kiedykolwiek w kraju nad Wisłą - mówi Paweł Drzewiecki, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Logos Fest - Tyskiego Festiwalu Słowa.

- Nieodłącznym elementem festiwalu jest Turniej Recytatorski, który różni się od wszystkich innych tego rodzaju wydarzeń tym, że jego uczestnicy budują swymi wypowiedziami spójne widowisko poetyckie. Drugi rok z rzędu widowisko to zaprezentujemy online. Co istotne, okoliczność ta dała naszym recytatorom nowe możliwości prezentacji, bo oto Ich partnerem stał się obiektyw kamery, a możliwość nagrania wystąpienia konkursowego pozwala na wypełnienie całego kadru przestrzenią, która buduje kontekst wypowiedzi artystycznej. Równie istotne będą zbliżenia, bliskie i dalekie plany, niedozwolone jest tylko jedno - montaż który zniszczyłby prawdę wypowiedzi. Tego jak uczestnicy turnieju: młodzież, studenci i dorośli zinterpretują poezję Kaczmarskiego dziś, jestem szczególnie ciekawy - dodaje dyrektor Teatru.

logos fest


- Tegoroczną festiwalową premierą będzie wyreżyserowany przez Joannę Piwowar - Antosiewicz koncert: „Kaczmarski. Wszystko, co mi się zdarzy” w wykonaniu m.in. Iwony Loranc, Joanny Halszki Sokołowskiej, Marty Piwowar - Wierzbickiej, Mariusza Lubomskiego, Jerzego Jana Połońskiego, Krzysztofa Kulbickiego, Olka Różanka i Mariusza „Ozia” Orzechowskiego. W Ich interpretacji usłyszymy mniej znane utwory tegorocznego patrona festiwalu, których wspólną osią jest człowiek, a ściślej mówiąc człowieczeństwo, któremu czasami ciężko sprostać - przybliża.

jacek bończyk


- Nurt koncertowy zwieńczy recital wielkiego admiratora twórczości tegorocznego patrona LOGOS FEST - Jacka Bończyka zatytułowany „Kaczmarski subiektywnie”. Wydarzenia odbędą się online i w Teatrze! Program festiwalu dopełnią publikowane w sieci rozmowy redaktor Teresy Drozdy z artystami i dziennikarzami, którzy w swej pracy twórczej szczególnie blisko doświadczyli siły słowa, które wyszło spod pióra Jacka Kaczmarskiego. Wierzę, że przygotowane spotkania i koncerty, pozwolą festiwalowej publiczności przypomnieć, a niekiedy także odkryć na nowo twórczość literacką autora „Wojny postu z karnawałem” - podsumowuje Paweł Drzewiecki.

logos fest


Program Tyskiego Festiwalu Słowa LOGOS Fest:PIĄTEK, 21 MAJA
18.00 Muzeum Kaczmarskiego - koncert
20.00 rozmowa Teresy Drozdy z Krzysztofem Gajdą

SOBOTA, 22 MAJA
12.00 widowisko poetyckie laureatów Turnieju Recytatorskiego
18.00 Kaczmarski. Wszystko, co mi się zdarzy - koncert
20.00 rozmowa Teresy Drozdy z Krzysztofem Nowakiem

NIEDZIELA, 23 MAJA
12.00 widowisko poetyckie laureatów Turnieju Recytatorskiego
17.00 „Kaczmarski subiektywnie” recital Jacka Bończyka
19.00 ogłoszenie werdyktu Turnieju Recytatorskiego VIII Tyski Festiwal Słowa LOGOS FEST - edycja Kaczmarski

Transmisja wydarzenia na kanale YouTube Teatru Małego w Tychach.

Zgłoszenia do Turnieju Recytatorskiego Teatr Mały przyjmował do 5 maja.

Zapraszamy!

ar / tychy.info, źródło: Teatr Mały

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

REKLAMA - LINK ROTACYJNY

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Teatr Mały

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Teatr Mały" podaj