Reklama

Wiadomości

  • 29 kwietnia 2021
  • 3 maja 2021
  • wyświetleń: 3679

Większe ogródki w restauracjach i zwolnienie z części opłat za koncesję

15 maja zaplanowano otwarcie ogródków na świeżym powietrzu w restauracjach i kawiarniach. Miasto Tychy chce pomóc restauratorom dając im możliwość powiększenia zewnętrznych przestrzeni przy swoich lokalach.

- W tym roku także chcemy pomóc restauratorom, którzy zostali dotknięci negatywnymi skutkami pandemii i umożliwić im powiększenie ogródków gastronomicznych w lokalach wynajmowanych od gminnych jednostek na terenie miasta. Dzięki temu będzie można obsłużyć większą liczbę klientów, spełniając przy tym wszelkie normy narzucone przez służby sanitarne - mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Restauratorzy, który chcieliby skorzystać z takiej możliwości powinni zwrócić się z wnioskiem do administratora, z którym mają zawartą umowę (MZUIM, MZBM, MOSIR lub Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Tychy). Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie.

Miasto nie wprowadza nowych stawek za zajęcie terenu miejskiego pod ogródki kawiarniane - będą one naliczane zgodnie z dotychczasowymi opłatami, ale w ramach przyjętego pakietu wsparcia dla przedsiębiorców, mogą oni liczyć na ulgi.

Ponadto, na czwartkowej sesji Rady Miasta Tychy radni przyjęli uchwałę zwalniającą przedsiębiorców z części opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży. Tą decyzją chcą pomóc restauratorom i właścicielom pubów, których dotknął kryzys w branży wywołany pandemią koronawirusa. Podobną uchwałę zwalniającą z opłat za koncesję alkoholową za pierwsze 4 miesiące 2021 roku radni przyjęli w styczniu.

Przyjęta uchwała zakłada zwolnienie gastronomów z opłaty za koncesję alkoholową w okresie od maja do końca sierpnia 2021 roku. Przedsiębiorcy, którzy uiścili już opłatę, otrzymają zwrot środków (w wysokości drugiej raty czyli 1/3 opłaty).

Uchwała została wprowadzona z inicjatywy radnych Rady Miasta Tychy.

Urząd miasta szacuje, że wprowadzona ulga uszczupli budżet miasta ok. 120 tys. złotych. Z ulgi może skorzystać ponad 130 tyskich przedsiębiorców. W okresie od 1 stycznia - 30 kwietnia 2021 roku ze zwolnienia z opłaty za koncesję alkoholową skorzystało 135 gastronomów.

BM / tychy.info

źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.