tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 27 kwietnia 2021

O historii klasztoru z okazji 25-lecia parafii św. Franciszka i św. Klary

W niedzielę, 25 kwietnia, wierni z parafii pw. św. Franciszka i św. Klary w Tychach Paprocanach świętowali jubileusz 25-lecia. Ten uroczysty dzień rozpoczął się od mszy św. w kaplicy tymczasowej. Zaraz po niej o. Emil Pacławski zaprosił wiernych przed budynek, gdzie nastąpiło odsłonięcie wystawy poświęconej historii klasztoru.

O historii klasztoru z okazji 25-lecia parafii św. Franciszka i św. Klary - 25.04.2021 · fot. MCK Tychy


Odsłonięcia tablicy dokonali: Zastępca Prezydenta ds. Gospodarki Przestrzennej Igor Śmietański, Dyrektor Muzeum Miejskiego w Tychach Aleksandra Matuszczyk oraz Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Tychach Małgorzata Król.

Zdjęcia zamieszczone na wystawie pochodzą z kroniki parafii, ze zbiorów rodzinnych parafian, dwa najstarsze - ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach. Fotografie dokumentujące wydarzenia parafialne z ostatnich kilku lat wykonał Paweł Latos, etapy budowy nowego kościoła fotografowała Maria Lipok-Bierwiaczonek. Ekspozycję zmontowała firma Kolart.

O historii klasztoru franciszkańskiego w Tychach tak pisze Maria Lipok-Bierwiaczonek:

"Tyscy franciszkanie świętują srebrny jubileusz swojej obecności w naszym mieście. Dla parafian to także 25. rocznica poświęcenia tymczasowej kaplicy i utworzenia parafii.

Starania o utworzenie klasztoru franciszkańskiego w Tychach rozpoczęły się w 1991 roku. Zyskały aprobatę ówczesnego arcybiskupa Damiana Zimonia, a z drugiej strony - przychylność władz miasta. Prezydent Franciszek Kotulski wspierał te starania i zaproponował na siedzibę klasztoru i kaplicy obiekt w Paprocanach. Był to budynek o szczególnej historii, ważny dla rodowitych mieszkańców Paprocan. Wzniesiono go ok. 1938 r. z przeznaczeniem na siedzibę urzędu gminy Paprocany (do końca 1950 r. była to gmina samodzielna). Grunt pod budowę tamtego obiektu podarowała rodzina Czardybonów. Nazywano go strażnicą, bo mieściła się tam też remiza. Po włączeniu Paprocan w granice Tychów w 1951 r. znajdowały się tu mieszkania, przychodnia lekarska, przez jakiś czas także klubo-kawiarnia. Za budynkiem był stawek, własność rodziny Czardybonów.

Po 1985 r. władze miasta przekazały obiekt harcerzom. Staw zasypano i na jego miejscu rozpoczęto budowę piętrowej harcówki. Około 1990 r. prace przerwano z braku funduszy.

W 1994 r., po konsultacji z mieszkańcami Paprocan, zaakceptowano przekazanie franciszkanom działki przy ul. Paprocańskiej, obejmującej starszy budynek dawnej gminy oraz nieukończony budynek Domu Harcerza. Z końcem 1995 r. wprowadzili się tu franciszkanie. Poza pracą duszpasterską musieli zająć się także budową - trzeba było dostosować niedokończony obiekt do nowej, sakralnej funkcji. Prace adaptacyjne trwały kilka lat.

Nie czekając na ich ukończenie 23 kwietnia 1996 r., dokonano poświęcenia tymczasowej kaplicy (wówczas mieściła się tylko na parterze budynku, bo na piętrze trwały prace budowlane), a 16 maja tego roku erygowano parafię.

Ciasnota kaplicy była powodem uznania jej za rozwiązanie tymczasowe - parafianom potrzebny był kościół. W 1999 r. Grzegorz Czardybon podarował franciszkanom działkę u zbiegu ulic Paprocańskiej i Przemysłowej z przeznaczeniem na budowę kościoła. O zaprojektowanie świątyni i klasztoru poproszono architekta Stanisława Niemczyka. Odpowiedzialnym za budowę został o. Wawrzyniec Jaworski.

Budowa rozpoczęła się w 2000 r., trwa do dziś. Obiekt wznoszony z jasnego kamienia, dolomitu z Libiąża, zna każdy tyszanin, bo ukończone już cztery wieże kościoła górują nad okolicą. Piąta wieża, wg projektu najwyższa, czeka na dokończenie montażu.

Franciszkanie prowadzą swoją pracę duszpasterską, ale także mocno wpisują się w życie społeczne środowiska. Przez wiele lat organizowali letnie Festyny Franciszkańskie, prowadzą półkolonie dla dzieci w wakacje letnie i zimowe, w czasie świąt Bożego Narodzenia organizują tzw. żywe szopki i wspólne kolędowanie z udziałem różnych artystów - od solistów, jak np. Halina Frąckowiak, po zespoły regionalne z Beskidu Żywieckiego".


Wystawę, którą zorganizowano przy współpracy Urzędu Miasta Tychy i Miejskiego Centrum Kultury w Tychach, będzie można oglądać do 24 października.

ar / tychy.info
źródło: Miejskie Centrum Kultury

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.