tychy.info

Wiadomości

  • 23 kwietnia 2021

Downhill a wybór roweru

Materiał partnera:

Downhill polega na zjeździe rowerem po stromych, wąskich, kamienistych, naturalnych stokach. Pełen przeszkód zjazd podejmowany jest dla rozrywki i dostarczenia ogromnej dawki adrenaliny, a więc jaki rower do downhillu?

Downhill a wybór roweru


Downhill to ekstremalna odmiana kolarstwa górskiego. Polega ona na zjeździe rowerem po stromych, wąskich, kamienistych, naturalnych stokach. Pełen przeszkód zjazd podejmowany jest dla rozrywki i dostarczenia ogromnej dawki adrenaliny.

Ze względu na stan drogi, jaką porusza się podczas downhillu istnieje wysokie ryzyko wypadków i obrażeń. Planowanie tego rodzaju aktywności wymaga odpowiedniego przygotowania i doboru profesjonalnego sprzętu.

Jaki rower do downhillu?Aby wybrać odpowiedni sprzęt do tego ekstremalnego sportu należy zwrócić uwagę na wiele aspektów, które decydują o bezpieczeństwie jazdy.

  • Amortyzacja to pierwszy czynnik do dokonania odpowiedniego wyboru. Amortyzacja ułatwi manewrowanie rowerem w trudnych warunkach, zwiększa komfort jazdy minimalizując uderzenia i zmniejsza zmęczenie i ryzyko wystąpienia skurczy mięśni nadgarstka.
  • Terenowe opony będą wykazywały się niezwykłą wytrzymałością na tak wymagającą trasę i nie ulegną zniszczeniu na pierwszej przeszkodzie. Wysoka odporność na przebicie i lepsza przyczepność powinny zwrócić szczególną uwagę przy wyborze roweru.
  • Pedały zatrzaskowe pozwalają na komfortową jazdę i zmniejszają ryzyko ześlizgnięcia się stopy zwłaszcza przy bardziej gwałtownym manewrze, zwiększają stabilność i głębszą kontrolę nad rowerem. Pedały platformowe mogą sprawdzić się u początkujących, którzy odczuwają strach przed przyczepieniem obuwia i brakiem możliwości podparcia się przy postoju i w przypadku utraty stabilności.
  • Tarczowe hamulce hydrauliczne są bardzo płynne i charakteryzują się najwyższą siłą hamowania. Stanowią jeden z najważniejszych elementów dla rowerzysty downhillowego. Hamulce hydrauliczne są odporne na przegrzewanie, ponieważ ich stalowa linka zastąpiona została płynem. Mimo wyższej ceny stanowią najbezpieczniejsze rozwiązanie do rowerów w sportach ekstremalnych.


Santa_Cruz_Hightower_LT_1_CC_FACT_Rahmenset_29__brown[640x480]


Jaka powinna być rama roweru downhillowego?Do szybkich zjazdów w wymagających warunkach niezbędny jest zakup roweru o masywnej ramie, z szeroką, prostą kierownicą. Wpływa to przede wszystkim na zwrotność roweru, co przyczynia się do pozytywnych wrażeń ze zjazdu przy dużej prędkości. Nisko zlokalizowany środek ciężkości jest niezbędny, aby rower z łatwością wchodził w zakręty, a jednocześnie nie zahaczał o kamienie czy korzenie, których na trasie jest wiele.

Rowery downhillowe muszą sprostać wielu wyzwaniom, dlatego należy wybrać takie, których rama będzie mocna, wytrzymała, ale także będzie umożliwiała sprawne i lekkie poruszanie się.

Idealnie w ramach rowerów downhillowych sprawdza się włókno węglowe, które:

  • Jest zdecydowanie lżejsze od aluminium i stali, co pozwala na szybsze zwiększenie prędkości i mniejszy opór. Ten rodzaj rowerów zwykle ma dużą masę przez inne komponenty, dlatego warto zaoszczędzić kilka gramów na ramie.
  • Tłumi mikro drgania, co wpływa na komfort kolarzy podczas zjazdu.
  • Niezwykle wytrzymałe tworzywo, które przez długi czas wykorzystywane było w NASA, a także używane jest do produkcji bolidów w Formule 1. Zestawiając włókno węglowe i stal, to carbon jest nawet pięciokrotnie bardziej wytrzymały, co przy downhillu jest konieczne. Nawet podczas długiej eksploatacji materiał nie niszczy się i zachowuje swój kształt.
  • Posiada prestiżowy wygląd, mimo że ta cecha może okazać się bardzo subiektywna, to wiele osób chwali rowery z włókna węglowego za niezwykłą estetykę.


Downhill a wybór roweru


Czy rower do downhillu jest bezpieczny?Sporty ekstremalne, do których należy downhill charakteryzują się wysokim ryzykiem. Uprawianie ich wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego, które pozwoli na szybką reakcję wymaganą w trudnych warunkach. Zakup profesjonalnego sprzętu i akcesoriów to podstawa, aby zapewnić sobie maksymalne bezpieczeństwo w tej dyscyplinie.

Poza zakupem roweru trzeba zadbać także o kask i ochraniacze na łokcie i kolana. Dodatkowo należy zabezpieczyć szczękę, wyposażyć się w rękawice ochronne, odpowiednie obuwie i gogle. Downhill to sport, gdzie każda ochrona się liczy.

Bezpieczeństwo często leży w rękach kierującego, jednak odpowiedni rower zaprojektowany przez specjalistów podnosi poziom bezpieczeństwa kolarza. Odpowiednie i solidne materiały mają ogromny wpływ na wytrzymałość, przyczepność na trasie czy amortyzacje. Dlatego decydując się na rozpoczęcie uprawiania tej dyscypliny należy zadbać o zakup roweru o najwyższej możliwej jakości.

Downhill - czyli rower typu fullAby uprawiać downhill trzeba odpowiednio się przygotować, nie tylko poprzez ćwiczenia, ale i odpowiednie wyposażenie. Wybranie się na ekstremalne trasy zwykłym rowerem górskim może skończyć się urazami i kontuzjami, których konsekwencje będą odczuwalne całe życie. Rowery downhillowe to sprzęty o pełnej amortyzacji, profesjonalne i wykonane z najwyższej jakości materiałów i ich zakup jest niezbędny do uprawiania tego sportu.