tychy.info

Reklama

Wiadomości

  • 24 kwietnia 2021

Masz ogródek? Załóż kompostownik! Sprawdź, co możesz zyskać

Bioodpady stanowią większość naszych domowych śmieci. Dla mieszkańców, którzy posiadają przydomowy ogródek, kompostowanie jest doskonałą alternatywą, żeby je zagospodarować. Za kompostowanie czeka także niższa opłata za wywóz śmieci.

kosz na śmieci, odpady bio, odpady zielone, odpady kuchenne
Dlaczego warto kompostować? · fot. freepik.com


Dlaczego warto kompostować?

Kompost jest dobrym i naturalnym nawozem oraz doskonałym sposobem na wykorzystanie odpadów roślinnych. Jest także tanią i łatwą do uzyskania alternatywą dla obornika. Naprawdę warto w swoim ogrodzie zbudować najprostszy kompostownik i wykorzystywać uzyskiwany w nim nawóz kompostowy do uprawy roślin. Co ważne, niezależnie od zastosowanych ilości, kompost nie ma szkodliwego wpływu na rośliny, użytkowników ogrodu oraz żyjące w nim zwierzęta. Dzięki kompostowaniu można też znacznie zmniejszyć ogólną ilość odpadów, kierowanych na składowiska i przy okazji zapłacić mniej za wywóz odpadów.

Kompostowanie - jak zacząć?

Kompostownik zakładamy od wiosny do jesieni, przy dodatnich temperaturach. Miejsce w ogrodzie, gdzie chcemy kompostować, powinno być osłonięte od wiatru i zacienione oraz nieco wzniesione tak, aby woda opadowa nie zalewała powstającego kompostu. Kompostownik można kupić gotowy lub wykonać go samodzielnie, np. z desek, drewnianych palet lub metalowej siatki, pamiętając jednak o właściwym przepływie powietrza.

Zasady kompostowania odpadów

Co wrzucamy do kompostownika? Większość odpadów kuchennych i ogrodowych, takich jak: resztki owoców i warzyw, resztki roślinne, rozgniecione skorupki z jaj, fusy z kawy i herbaty, gałązki żywopłotów, ziemię z doniczek i skrzynek, przekwitnięte kwiaty, liście, skoszoną trawę, nadziemne części chwastów, niezadrukowany papier (papier śniadaniowy, chusteczki, serwetki, tektura itp.), a także słomę i siano. Co miesiąc należy przemieszać zawartość kompostownika w celu dostarczenia powietrza oraz dotarcia mikroorganizmów do wszystkich warstw kompostu. Prawidłowo prowadzony kompostownik ma zapach ściółki leśnej. Jeżeli w kompoście wyczuwalny jest zapach zgnilizny znaczy to, że kompost jest zbyt wilgotny i powinniśmy go mieszać częściej. Z drugiej strony, jeżeli kompost jest zbyt suchy, należy go polać wodą. W taki sposób powstaje nawóz organiczny o doskonałych właściwościach, zawierający niezbędne i łatwo przyswajalne przez rośliny składniki.

kompostowanie


Za kompostowanie niższa opłata za wywóz śmieci

Mieszkańcy domków jednorodzinnych, którzy zdecydują się na samodzielne kompostowanie bioodpadów, zapłacą miesięcznie o 2 zł mniej od osoby za wywóz śmieci.

Skorzystanie z niższej opłaty wiąże się ze złożeniem nowej deklaracji. Decyzja o samodzielnym kompostowaniu powoduje też ważną zmianę. Gmina nie zapewni odbioru odpadów kuchennych i zielonych spod posesji. Zgłoszone kompostowanie podlega także kontroli ze strony Urzędu Miasta Tychy.

[url=]umtychy.pl/artykul/6286/ile-placee zapłacę - sprawdź jak kształtują się opłaty za odbiór śmieci w Tychach. [/url]

BM / tychy.info
źródło: UM Tychy

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu tychy.info zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.